1. Nakładaj mniejsze porcje
Świąteczne menu słynie z bogatego wyboru potraw. Ze względu na to, że dań jest sporo staraj się kosztować symboliczne ilość każdego. Nie nakładaj całego talerza pierogów, gdyż prawdopodobnie będziesz chciał spróbować również śledzi, kapusty oraz sałatki jarzynowej. Staraj się delektować każdą z potraw, tak aby nie czuć po wigilijnej kolacji bólu brzucha i nudności. Oczywiście jeśli czekasz na którąś z potraw cały rok to pozwól sobie na dokładkę np. ulubionego karpia. Pamiętaj jednak żeby słuchać swojego organizmu i nie jeść z myślą ,,Zjem bo kolejna okazja za rok’’. Takie objadanie się na pewno nikomu nie będzie służyć.
2. Jedz te potrawy, które najbardziej lubisz
W wielu domach panuje przekonanie, że trzeba spróbować wszystkich potraw podczas Świąt. Ale dlaczego? To nie jest przymus! Jedz te potrawy, które najbardziej Ci smakują, nie jedz na siłę ,,bo tak trzeba’’.
3. Jedz regularnie
Podczas świątecznego ucztowania potrawy, słodkości są dostępne praktycznie cały czas. Stół jest nakryty i można się częstować lub podjadać pierniczki i inne słodkie wyroby cukiernicze. Staraj się jednak zachowywać odstęp pomiędzy posiłkami, gdyż ciągłe podjadanie ciasta, ciasteczek, sałatki nie sprzyja dobremu trawieniu, a co za tym idzie samopoczuciu.
4. Unikaj płynnych kalorii
Często podczas Świąt i nie tylko, w polskich domach pojawiają się soki owocowe oraz napoje gazowane. Nie warto dodawać do bilansu kalorycznego 3 porcji soku , gdyż to dodatkowe ok. 300 kcal! Poza tym sok nie daje nam uczucia sytości, a my i tak już sporo kalorii spożywamy jedząc tradycyjne potrawy. Dlatego pij wodę, może być z dodatkiem cytryny, pomarańczy mięty; herbatę; kompot z suszonych owoców (jest dobry na trawienie).
5. Pamiętaj o ruchu
Jedną z przyczyn świątecznego obżarstwa jest brak zajęcia oraz leniwy charakter tego okresu. Prościej mówiąc ,,jemy z nudów’’. Warto jednak spożytkować nadmiar kalorii, który dostarczymy podczas świątecznych spotkań. Jeśli tylko pogoda na to pozwala to wyjdźmy na spacer. Dzięki temu organizm będzie miał szansę spożytkować sporą dawkę energii, jaką mu dostarczyliśmy.
6. Nie kupuj gotowych słodyczy
Kupne słodycze takie jak np. cukierki, czekoladki, ciasteczka są łatwo dostępną przekąską podczas świątecznego biesiadowania. W efekcie ciężko zapanować i zliczyć ilość zjedzonych niezauważalnie cukierków czy też czekoladek. Poza tym, w większości, gotowe słodycze zawierają bardzo dużo cukru oraz sztucznych dodatków. Lepszym wyborem jest zjedzenie domowego ciasta w spokoju, na talerzyku, delektując się nim niż zjedzenie w pośpiechu niezliczonej ilości słodyczy.
7. Nie odmawiaj sobie wszystkiego
Najważniejsze podczas Świąt to zachować zdrowy rozsądek. Jeśli masz ochotę na kawałek ciasta to zjedz go. Jednak nie jedz na siłę 5 kawałka sernika myśląc, że od Nowego Roku dieta. Niech ten czas będzie dla Ciebie okazją do odpoczynku zarówno fizycznego jak i psychicznego.
8. Wypróbuj zdrowsze zamienniki tradycyjnych potraw
Czy wiesz, że świąteczne potrawy nie muszą być aż tak tuczące? Możesz wypróbować niektóre potrawy w lżejszej wersji. Dzięki temu zachowasz umiar i na Twoim wigilijnym stole znajdą się również potrawy mniej kaloryczne.
9. Przygotuj zdrową, świąteczną potrawę!
Jeśli martwisz się, że podczas Świąt będą tylko tłuste raz słodkie dania to zaproponuj gospodarzowi, że przygotujesz sam któreś ze świątecznych dań np. ciasto w zdrowszej wersji czy też lżejszą sałatkę. Będzie to miły gest z Twojej strony, a Ty dzięki temu pozbędziesz się problemu.
Święta Bożego Narodzenia to czas w którym powinniśmy odpocząć z najbliższymi, a jedzenie jest, chcąc czy nie chcąc, nieodłącznym elementem świętowania. Dlatego starajmy się w tym czasie znaleźć złoty środek- nie objadać się, kosztować ulubione potrawy i w miarę możliwości dodać spacer po sytym posiłku. Nie odmawiajmy sobie każdego świątecznego dania. Wszystko bowiem jedzone z umiarem jest dla ludzi.
Wesołych Świąt!
Indywidualne konsultacje z dietetykiem
Jeżeli chcesz zadbać o siebie i zmienić nawyki żywieniowe lub szukasz zbilansowanej diety albo po prostu masz jakiekolwiek pytania do dietetyka – umów się już dziś na konsultacje do Poradni Dietetycznej gdzie nasz dietetyk przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy uwzględniający Twój stan zdrowia, Twoje cele i preferencje kulinarne.