Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

W przypadku ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Aby doszło do zakażenia chorobą odkleszczową, kleszcz musi bytować w skórze 24-36 godzin. To dużo czasu na działanie, dlatego warto zachować spokój.

Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do usuwania kleszczy. Najbardziej uniwersalnym i dostępnym w niemal każdym domu jest pinceta. Uniwersalne zastosowanie ma też pompka próżniowa, za pomocą której można usunąć nie tylko kleszcza, ale również żądło pszczoły. Urządzenie działa na zasadzie podciśnienia i jest proste w obsłudze, jak strzykawka. Dostępne są również narzędzia przeznaczone tylko do usuwania kleszczy: specjalne karty wyglądem przypominającą kartę płatniczą-  wsuwamy ją pod pajęczaka i delikatnie odciągamy go do góry. Na podobnej zasadzie działa tzw. kleszczołapka, uzbrojona w 2 ząbki, za pomocą których podważamy kleszcza.

Zobacz video, jak usunąć kleszcza za pomocą kleszczołapki

Usuwanie kleszcza przy użyciu Kleszczołapek:

  1. Dobierz haczyk w zależności od wielkości kleszcza.
  2. Wsuń go od strony bocznej kleszcza.
  3. Lekko unieś haczyk i PRZEKRĘĆ aż kleszcz się wysunie (1 – 3 obroty).

Przy usuwaniu kleszcza należy zachować odpowiednie środki ostrożności-  złapać kleszcza za głowę, jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie zdecydowanym i równomiernym ruchem wyciągnąć go. Ważne, aby kleszcz wyszedł w całości. Po usunięciu miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować środkiem antyseptycznym lub alkoholem.

Ważne! Nigdy nie usuwaj kleszcza paznokciami, nie polewaj go żadnym tłustym płynem, alkoholem, nie traktuj go masłem. Przez takie działania kleszcz może zwymiotować krew, którą już zassał i przez to zwiększa się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jeśli nie czujesz się na tyle pewny, by samodzielnie usunąć kleszcza, zgłoś się do nas. Koszt usunięcia kleszcza to jedyne 10 zł.

 

. . .

Sprawdź
rekomendacje
naszych lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Gabos Centrum Medyczne

ul. Inwalidów Wojennych 79
41 - 945 Piekary Śląskie
+48 32 390 36 00
+48 885 211 128
rejestracja@gabos.pl

Kontakt

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.