Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Badanie PSA

Badanie możesz wykonać w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Nie musisz się umawiać na badania, wystarczy że przyjdziesz w godzinach pracy Punktu Pobrań (od poniedziałku do piątku od 7:30-17:00).
Jeżeli masz jakieś pytania, zadzwoń: 32 390 36 00 lub zostaw swój numer w formularzu, a oddzwonimy.

Co to jest badanie PSA?

Badanie ma na celu sprawdzenie poziomu markera przerostu prostaty PSA (Prostate Specific Antigen). Jest on markerem swoistym dla prostaty, stosowanym w diagnozowaniu i monitorowaniu raka prostaty. Jego podwyższony poziom może wystąpić u pacjentów chorujących na:

  • raka prostaty,
  • rozrostu gruczołu krokowego,
  • w stanach zapalnych tkanek w sąsiedztwie układu moczowo-płciowego.

Wyróżnia się dwa rodzaje badania:

  • PSA całkowity,
  • PSA wolny.

PSA wolny jest bardziej czułym markerem prostaty.

Dla kogo jest badanie PSA?

Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego należy po raz pierwszy zbadać stężenie PSA w wielu 40-42 lat. Następnie w zależności od wyniku:

  • Dla wartości <1 ng/ml – kolejne oznaczenie można wykonać po 8 latach
  • W przypadku wartości wyższej niż 1 ng/ml u mężczyzn 45-59 lat, oraz wyższej niż 2 po 60 roku życia – kolejne badanie PSA powinno się wykonywać z częstotliwością co 2-4 lata
  • Nie zaleca się wykonywania badania PSA u mężczyzn powyżej 75. roku życia, gdyż wyniki mogą mylnie wskazywać na inne dolegliwości.

Lekarz w trakcie wizyty konsultacyjnej może zlecić badania w innym odstępnie czasu, w zależności od przypadku chorego.

Jak wygląda badanie PSA?

Poziom PSA sprawdza się na podstawie laboratoryjnej analizy próbki krwi. Zaleca się pobieranie w porannych godzinach. Nie jest wymagane bycie na czczo, ale zaleca się przed badaniem zachować dwudniową wstrzemięźliwość seksualną, unikać jazdy na rowerze i wysiłku fizycznego. Nie powinno się wykonywać badania w ciągu 3 tygodni od zabiegu przy gruczole krokowym (biopsji, masażu, badania per rectum).

Ile kosztuje badanie PSA?

Cena badania PSA w Centrum Medycznym Gabos wyglądają następująco:

  • PSA całkowity – 40 zł. Od 7.11.2022 – 31.11.2022 Badanie PSA całkowity w niższej cenie – 9 zł.
  • PSA wolny  – 73 zł.

Badanie PSA całkowity cena

Listopad jest Miesiącem Świadomości Raka Prostaty. Z tej okazji w listopadzie 2022 roku możesz wykonać badanie PSA całkowity w Centrum Medycznym Gabos za 9 zł. Nie musisz się umawiać, wystarczy że przyjdziesz w godzinie pracy Punktu Pobrań: poniedziałek – piątek, 7:30 – 17:00.

Ile się czeka na wynik PSA?

Wyniki badań PSA całkowitego są dostępne następnego dnia roboczego. Na wyniki PSA wolnego oczekuje się 3 dni robocze.

Wyniki badania PSA

Nie ma dokładnie określonych norm testu PSA. Podwyższony poziom nie musi oznaczać raka gruczołu krokowego. Interpretację wyniku każdorazowo należy pozostawić lekarzowi.

Można to zrobić w naszej Poradni Urologicznej.

Gdzie wykonam badanie PSA?

Badanie PSA całkowite i wolne również bez skierowania można wykonać w Laboratorium Centrum Medycznego Gabos w Piekarach Śląskich przy ul. Inwalidów Wojennych 79.

Na badanie nie trzeba się wcześniej umawiać, wystarczy pojawić się w placówce w godzinach pracy Punktu Pobrań: poniedziałek-piątek, 7:30 – 17:00.

Konsultacje merytoryczne: dr n. med. Michał Fryczkowski – urolog.

Punkt pobrań
laboratorium

Rejestracja / Informacje:

Umów wizytę
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600