Umów wizytę: +48 32 390 36 00

Bezpłatne testy w kierunku wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) – testy anty-HCV

Strefa wiedzy

Test na HCV

Od 11 czerwca zapraszamy na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku HCV. 

W ramach ogólnopolskiego programu „Test na HCV- prosty krok do zdrowia” wykonujemy prosty i szybki test z krwi pobranej z palca pacjenta. Wynik otrzymujemy już po 15 minutach.  Wykonanie testu jest pierwszym krokiem w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW typu C). Otrzymany wynik pozwala stwierdzić czy w  organizmie pacjenta znajdują się przeciwciała anty-HCV i może podjąć dalsze działania związane z diagnostyką WZW typu C i leczeniem.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C)-  przewlekłą, zapalną choroba wątroby, która u około 20% pacjentów może doprowadzić do całkowitego zniszczenia  narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce zakażonych HCV jest około 150 tys. osób.

Wirus przenosi się przez kontakt z krwią i drogą płciową. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone są więc wszystkie osoby, które kiedykolwiek poddawały się różnego rodzaju zabiegom, np:

– zabiegów medycznych, np. operacji, przetoczenia krwi (szczególnie przed 1992 rokiem);

– drobnych zabiegów ambulatoryjnych, np. stomatologicznych;

– zabiegów kosmetycznych i upiększających, np. wykonywania tatuażu, zabiegów medycyny estetycznej, akupunktury;

– przyjmowania dożylnie, nawet incydentalnie, środków odurzających.

WZW C zwykle przez kilka lat nie daje żadnych objawów, jednak choroba dokonuje wiele wyniszczających zmian w organizmie chorego. Dodatkowo osoba zakażona, nieświadoma swojej infekcji, może być źródłem zakażenia dla innych osób, dla tego tak ważna jest prewencja!

Na bezpłatne test anty-HCV zapraszamy od 11 czerwca w godzinach:

poniedziałek:  8-20

wtorek:  8-16

środa: 8-18

czwartek:  8-16

Piątek: 8-15

Aby wykonać test wystarczy zgłosić się w wyznaczonych godzinach. Wykonanie testów nie wymaga specjalnego przygotowania, ani wyznaczania się na konkretną godzinę.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z recepcją: +48 32 390 36 00.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz