Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Bioimpedancja elektryczna

Strefa wiedzy

Analiza składu ciała jest jednym z podstawowych badań przy użyciu technologii bioimpedancji elektrycznej.

W naszej Poradni Dietetycznej wykonujemy taki pomiar na profesjonalnej, medycznej wadze Tanita. Jak ono wygląda i na czym polega? O tym w poniższym wpisie.

Analiza składu ciała

Jak działa bioimpedancja elektryczna?

Bioimpedancja elektryczna to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Analizowana osoba stoi na platformie dotykając czterech metalowych elektrod. Niskie i bezpieczne dla zdrowia sygnały elektryczne przepływają przez ciało pacjenta od stóp. Prąd elektryczny w szybki i bezproblemowy sposób przedostaję się przez wodę (masa mięśniowa posiada wysoką zawartość wody), natomiast napotyka opór podczas próby przepłynięcia przez tkankę tłuszczową. Opór ten nazywany jest impedancją. Impedancja jest mierzona, a następnie wprowadzana do naukowo zatwierdzonych równań, które dają możliwość otrzymania procentowej i kilogramowej zawartości poszczególnych komponentów w składzie ciała.

Co daje bioimpedancja elektryczna

Badanie metodą bioimpedancji elektrycznej pozwala na analizę składu ciała. Oprócz informacji na temat m.in. ilości tłuszczu, mięśni czy masy kości, pozwala określić poziom nawodnienia oraz wiele innych wskaźników, jak np. wiek metaboliczny, indeks masy ciała (BMI) czy podstawową przemianę materii.

Przykładowy wydruk wyniku analizatora wygląda tak:

Bioimpedancja elektryczna

Jak należy przygotować się do badania?

Dla otrzymania miarodajnych wyników najważniejszymi zasadami, o których należy pamiętać w ramach przygotowania do badania są:

  1. Min. 3 godziny przed pomiarem nie jeść i nie pić.
  2. Do badania przystąpić z pustym pęcherzem.
  3. Powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego na 12 godzin przed pomiarem.
  4. Nie spożywać alkoholu 48 h przed pomiarem.
  5. Nie pić kawy na 12 godzin przed pomiarem.

Analiza składu ciała

Przeciwwskazania do badania bioimpedancją medyczną

Pomimo tego, że pomiar jest całkowicie bezpieczny nie powinny z niego korzystać:

  • Kobiety w ciąży
  • Kobiety w trakcie menstruacji
  • Osoby z wszczepionymi elektronicznymi implantami medycznymi

Metoda bioimpedancji elektrycznej

Dlaczego lepiej wykonać analizę składu ciała u dietetyka?

Niektóre wagi domowe mają też możliwość wykonywania dodatkowych pomiarów, jednak musimy mieć na uwadze, że profesjonalny analizator składu ciała jest dużo bardziej dokładny niż waga domowa.

Ponadto wykonując analizę w gabinecie dietetycznym, Twój pomiar zostanie dokładnie omówiony przez dietetyka, a Ty będziesz wiedzieć nie tylko czy stan Twojego nawodnienia jest prawidłowy, ale także czy występuje u Ciebie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Dodatkowo po wykonaniu badania otrzymasz wydruk z dokładną analizą składu ciała. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym w łatwy sposób będziesz mógł monitorować zmiany zachodzące w Twoim ciele.

 

Bioimpedancja elektryczna - Śląsk - gdzie wykonam?

Na Śląsku analizę składu ciała metodą bioimpedancji medycznej można przeprowadzić w naszym Centrum Medycznym w ramach konsultacji w Poradni Dietetycznej.

W celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt z Rejestracją: telefonicznie: 32 390 36 00 lub mailowo: rejestracja@gabos.pl

Materiał przygotowała: Karolina Stróż, dietetyk Centrum Medycznego Gabos.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600