Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Co robić w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Strefa wiedzy

Po raz kolejny liczba dziennych zakażeń oscyluje w okolicy 20 000. Szanse zakażenia się są coraz większe. Panika jest ostatnią rzeczą, którą możemy zrobić, dlatego warto przygotować się na ewentualne zarażenie i wiedzieć, jak należy postępować. O tym, jak radzić sobie z zakażeniem koronawirusem będziemy informować w serii wpisów przygotowanych przez naszych lekarzy.

Materiał przygotował: dr n. med. Łukasz Noras

Koronawirus SARS-CoV-2

Skąd mogę wiedzieć, że to koronawirus?

Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwłaszcza na początku mogą przypominać typowe objawy infekcji górnych dróg oddechowych, czy grypy. Pojawiają się od trzeciego dnia po zakażeniu. Wśród najczęściej występujących znajduje się:

 • mocne osłabienie (uczucie zmęczenia nawet przy wykonywaniu prostych czynności)
 • ból ciała (ból mięśni)
 • ból oka (bardzo częste i charakterystyczne pieczenie)
 • ból głowy
 • ból gardła (uczucie drapania)
 • ból klatki piersiowej (uczucie ucisku)
 • duszności i trudności w oddychaniu (pojawia się zadyszka i brakuje powietrza nawet gdy się siedzi i nie wykonuje żadnego wysiłku)
 • gorączka
 • rozkojarzenie, trudność utrzymania koncentracji
 • utrata zapachu i węchu
 • wymioty lub nudności
 • biegunka
 • katar lub przekrwienie błony śluzowej nosa
 • palenie podczas oddawania moczu

W przypadku choroby nie muszą występować wszystkie objawy jednocześnie. Jeżeli przechodzimy chorobę łagodnie, łatwo ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem czy czasowym spadkiem formy. Jako że jedyną obecnie możliwością zakończenia pandemii jest przerwanie łańcucha transmisji wirusa, dlatego niezwykle ważne jest, żeby w przypadku zauważenia ich u siebie (nawet w łagodnej formie) odizolować się od innych.

Testy na koronawirusa

Żeby mieć większą pewność tego, że nie jest się zakażonym wirusem, warto wykonać testy. Testy na obecność koronawirusa SARS CoV-2 w Piekarach Śląskich można wykonać również w naszym Centrum Medycznym Gabos. Ich najwyższa skuteczność jest mniej więcej tydzień po zakażeniu.

Dowiedz się więcej o testach na koronawirusa

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Jak działać, kiedy wystąpią objawy?

Przede wszystkim należy nie panikować. Choroba w wielu przypadkach ma łagodny przebieg. Warto zastosować następujące podstawowe zasady:

 1. Odizoluj się od innych.
 2. Kontroluj swoje samopoczucie. Sprawdzaj temperaturę ciała i poziom zawartości tlenu we krwi. W przypadku pogorszenia skontaktuj się z lekarzem. 
 3. Jeżeli masz taką możliwość – korzystaj ze słońca. To naturalne źródło witaminy D. Usiądź na słońcu przez 15-20 minut.
 4. Suplementuj witaminę C i D (ale z umiarem, nie przekraczaj zalecanej dawki).
 5. Dużo odpoczywaj i śpij przez co najmniej 7 godzin.
 6. Pij minimum 1,5 litra wody dziennie (ważne by nawilżać i oczyszczać płuca).
 7. Wszystkie potrawy, które spożywasz powinny być gorące (nie zimne).
 8. Poziom pH koronawirusa waha się od 5,5 do 8,5, dlatego żeby go wyeliminować, wprowadź do swojej diety bardziej zasadowe pokarmy, takie jak np. czosnek, banany, cytryna, pomarańcze, banany.

Więcej informacji na temat postępowania opublikujemy w kolejnym wpisie.

Koronawirus SARS-CoV-2

3 fazy rozwoju COVID-19

W przypadku zachorowania bez względu na to, czy chorobę przechodzimy łagodnie czy gwałtownie, jej rozwój będzie przechodził przez 3 fazy.

Objawy zakażenia wirusem pojawiają się od trzeciego dnia po zakażeniu.  W pierwszej fazie pojawiają się takie objawy, jak osłabienie, bóle, kaszel, problemy z koncentracją. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile dni trwają objawy.

Pomiędzy 4 a 8 dniem pacjent wchodzi w 2. fazę choroby – stan zapalny. Pojawia się stan zapalny i mogą dołączyć takie objawy, jak: duże zmęczenie, utrata smaku i/lub zapachu, ucisk w klatce piersiowej czy ból w dolnej części pleców (w okolicy nerek) – pojawia się, ponieważ wirus atakuje także zakończenia nerwowe.

Ostatnia faza (rekonwalescencja) pojawia się mniej więcej 9. dnia i trwa do około 14. W tym czasie organizm powoli wraca do formy.

Uwaga! Pomiędzy fazami może wystąpić przerwy ze znaczną poprawą samopoczucia. Nie oznacza to szybszego powrotu do zdrowia. Choroba musi przejść przez wszystkie fazy.

Materiał przygotował: dr n. med. Łukasz Noras

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600