Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Co to jest kleszcz i jak go rozpoznać?

Strefa wiedzy

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków i są najliczniejszymi przedstawicielami roztoczy. Od innych roztoczy różnią się wielkością oraz narządami służącymi do ssania krwi.

Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz posiada cztery pary odnóży oraz nożycowate szczękoczułki z ząbkami, dzięki którym utrzymuje się na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. Przednia para odnóży kleszcza wyposażona jest w chemiczne i mechaniczne receptory umożliwiające wykrywanie najsłabszych źródeł krwi, jej ruchu i zapachu. Dzięki nim kleszcz odnajduje odpowiedniego nosiciela. Specjalne gruczoły w pobliżu otworu gębowego kleszcza wydzielają ślinę, która zawiera łagodny środek znieczulający., dlatego nie czujemy ugryzieni kleszcza. W zależności od ilości pobranej krwi, rozmiary kleszczy wynoszą od 1 mm do 30 mm. Tylko samice kleszczy żywią się krwią, samce gnieżdżą się na nosicielach wyłącznie w celu kopulacji z samicą. Swoje ofiary kleszcze rozpoznają po zapachu, ciepłocie ciała i wydychanym dwutlenku węgla. Lubią zapach kwasu masłowego, który wydziela nasza skóra, dlatego szczególnie cenią sobie zapach potu. Najczęściej szukają miejsc pokrytych cienką skórą, wilgotnych, dobrze ukrwionych. Najczęściej wybierają dół podkolanowy, uda, pachy, kark czy nasadę włosów.

Cykl życia kleszcza

Cykl życiowy kleszcza trwa 2-3 lata i posiada trzy stadia rozwojowe: larwa, nimfa i postać dorosła. Kleszcze wymagają co najmniej 3 żywicieli w każdym stadium rozwoju. Przebywają na człowieku lub zwierzęciu krótko (2 h – 7 dni), ale żyją dość długo, bo średnio 2-4 lata.

cykl życia kleszcza pospolitego i łąkowego

W trakcie swojego życia samica kleszcza składa w ziemi od kilkuset do kilku tysięcy jaj. Wykluwające się z nich larwy wspinają się na krzewy i trawy. Stamtąd dostają się na nosiciela by posilić się jego krwią. Następnie larwa odpada od nosiciela i wraca do środowiska, gdzie rozwija się do kolejnej postaci – nimfy, która znów wymaga krwi by przekształcić się w dorosłą formę kleszcza-  najbardziej odporną postacią rozwojową tego pasożyta. Potrafią one przetrwać w niższej wilgotności i wyższych temperaturach niż ich larwy i nimfy, dzięki czemu mogą wspinać się na wyższe trawy i krzewy, gdzie czekają na większych nosicieli. Po wyssaniu wystarczającej ilości krwi z nosiciela samica kleszcza odpada od niego i składa jaja. W ten sposób zaczyna się cykl rozwojowy kolejnego pokolenia.

 

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600