Testy na koronawirusa

Rehabilitacja po COVID-19

Cystoskopia – na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Strefa wiedzy

Cystoskopia to badanie urologiczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza. Wiele osób obawia się tego zabiegu, ponieważ wiąże się on z wprowadzeniem cystoskopu do cewki moczowej. To z pewnością nieprzyjemne uczucie, jednak badanie jest dość ważne, szczególnie w przypadku osób z chorobami układu moczowego.

W dzisiejszym wpisie powiemy, na czym polega cystoskopia i jak się do niej przygotować.

Wskazania do cystoskopii

Jest wiele wskazań do wykonania tego badania. Przede wszystkim są to choroby układu moczowego. Wykonuje się je również w przypadku krwiomoczu w celu potwierdzenia lub też wykluczenia nowotworu układu moczowego.

Nie jest to jednak tylko badanie diagnostyczne, umożliwia także usunięcie na przykład brodawczaka pęcherza. Pozwala też na kruszenie i usuwanie kamieni.

Jak przebiega badanie cystoskopem?

Jest ono wykonywane przez urologa, w warunkach sali zabiegowej. Urządzenie używane do przeprowadzenia badania nosi nazwę „cystoskop”. To rodzaj endoskopu, który występuje w dwóch formach:

  • giętkiej – stosowany w przypadku konieczności znalezienia przyczyny niepokojących objawów związanych z pęcherzem moczowym,
  • sztywnej – używa się go w celu zdiagnozowania kamieni, guzów oraz innych zmian, które są konieczne do usunięcia.

Przed zabiegiem umieszcza się żel w cewce moczowej. Ma on działanie znieczulające oraz poślizgowe. Następnie, po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej, lekarz wprowadza do niej cystoskop. W celu zobrazowania pęcherza zostaje on wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu lekarz uzyskuje lepszy obraz jego wnętrza. Podczas oględzin pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji aby uzyskać łatwiejszy dostęp do miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli lekarz stwierdzi podejrzane zmiany, w znieczuleniu pobiera wycinki do badania histopatologicznego za pomocą specjalnych kleszczyków.

Przygotowania do zabiegu cystoskopii

Cystoskopia nie wymaga szczególnych przygotowań pacjenta przed zabiegiem. W przypadku nawracających infekcji dróg moczowych lekarz może zlecić mu przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych kilka dni przed badaniem. Podczas znieczulenia ogólnego pacjent musi być na czczo. Przed samym badaniem pacjent powinien oddać mocz, w celu opróżnienia pęcherza. Są to jedyne wytyczne, jeśli chodzi o przygotowanie się do cystoskopii.

Możliwe powikłania

Cystoskopia jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego też istnieje kilka możliwych powikłań. Przede wszystkim, po jego wykonaniu pacjent może odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli ten objaw się nasila i towarzyszy mu gorączka oraz bóle brzucha.

W przypadku znieczulenia ogólnego, po zabiegu należy ograniczyć czynności psychomotoryczne w dniu wykonywania cystoskopii. Z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych, w moczu może pojawić się krew. Zdarza się również, że dochodzi do zakażenia dróg moczowych – koniecznie jest wtedy stosowanie antybiotyków.

Hospitalizacja po cystoskopii

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu samodzielnie bezpośrednio po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu cystoskopii

Jest to zabieg nieinwazyjny, nie ma więc żadnych specjalnych zaleceń.

Cystoskopia Śląsk - gdzie wykonam?

Cystoskopię prywatnie można wykonać m.in. w naszym Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600