Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Cystoskopia – na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Strefa wiedzy

Cystoskopia to badanie urologiczne pozwalające ocenić stan cewki moczowej i całego pęcherza. Wiele osób obawia się tego zabiegu, ponieważ wiąże się on z wprowadzeniem cystoskopu do cewki moczowej. To z pewnością nieprzyjemne uczucie, jednak badanie jest dość ważne, szczególnie w przypadku osób z chorobami układu moczowego.

W dzisiejszym wpisie powiemy, na czym polega cystoskopia i jak się do niej przygotować. Konsultacji merytorycznych udzielał dr n. med. Michał Fryczkowski.

Wskazania do cystoskopii

Jest wiele wskazań do wykonania tego badania. Przede wszystkim są to choroby układu moczowego – np. zdiagnozowania kamieni, guzów oraz innych zmian, które są konieczne do usunięcia. Wykonuje się je również w przypadku krwiomoczu w celu potwierdzenia lub też wykluczenia nowotworu układu moczowego.

Jak przebiega badanie cystoskopem?

Jest ono wykonywane przez urologa, w warunkach sali zabiegowej. Urządzenie używane do przeprowadzenia badania nosi nazwę „cystoskop”. To rodzaj endoskopu, który występuje w dwóch formach: giętkiej lub sztywnej.

Przed zabiegiem umieszcza się żel w cewce moczowej. Ma on działanie znieczulające oraz poślizgowe. Następnie, po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej, lekarz wprowadza do niej cystoskop. W celu zobrazowania pęcherza zostaje on wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu lekarz uzyskuje lepszy obraz jego wnętrza. Podczas oględzin pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji aby uzyskać łatwiejszy dostęp do miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli lekarz stwierdzi podejrzane zmiany, w znieczuleniu pobiera wycinki do badania histopatologicznego za pomocą specjalnych kleszczyków.

Przygotowania do zabiegu cystoskopii

Cystoskopia nie wymaga szczególnych przygotowań pacjenta przed zabiegiem. W przypadku nawracających infekcji dróg moczowych lekarz może zlecić mu przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych kilka dni przed badaniem. Podczas znieczulenia ogólnego pacjent musi być na czczo. Przed samym badaniem pacjent powinien oddać mocz, w celu opróżnienia pęcherza. To najczęstsze wytyczne przed cystoskopią. W przypadku konieczności podjęcia dodatkowych działań, informuje o nich lekarz urolog.

Możliwe powikłania

Wśród powikłań, jakie mogą pojawić się po badaniu najczęstszym jest dyskomfort dyskomfort podczas oddawania moczu po badaniu, może pojawić się też krew w moczu. Objawy te powinny ustępić w ciągu 1-2 dni po zabiegu. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli ten objaw się nasila i towarzyszy mu gorączka oraz bóle brzucha.

W przypadku znieczulenia ogólnego, po zabiegu należy ograniczyć czynności psychomotoryczne w dniu wykonywania cystoskopii. Z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych, w moczu może pojawić się krew. Zdarza się również, że dochodzi do zakażenia dróg moczowych – koniecznie jest wtedy stosowanie antybiotyków.

Hospitalizacja po cystoskopii

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu cystoskopii

Po badaniu cystoskopii należy zwiąkszyć podaż płynów. Jeżeli są podstawy do dodatkowych zaleceń, przekazuje je urolog.

Cystoskopia Śląsk - gdzie wykonam?

Cystoskopię prywatnie można wykonać m.in. w naszym Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich w ramach Poradni Urologicznej. Zabiegi przeprowadzone są przez doświadczonego urologa dr n. med. dr n. med. Michała Fryczkowskiego

Dowiedz się więcej o diagnostyce i zabiegach urologicznych w Centrum Medycznym Gabos: Urologia

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę – Zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw wiadomość – skontaktujemy się z Tobą.

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  Zobacz naszych lekarzy

  Zobacz

  Zobacz nasz nowoczesny gabinet

  Zobacz
  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600