Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Dlaczego i jak chorujemy w Święta?

Strefa wiedzy

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który chcemy spędzić w gronie najbliższych osób. Przygotowujemy się do świąt często już na kilka dni, a nawet tygodni przed. Dekorujemy dom, kupujemy prezenty, sprzątamy, gotujemy. Załatwiamy ogrom spraw, by na święta mieć spokojną głowę. A to wszystko, nierzadko, ogromnym kosztem naszego zdrowia. Zatem dlaczego i jak chorujemy w święta?

Projekt „święta idealne”

ŚwiętaŚwięta to magiczny czas, tylko że zamiast magicznej różdżki mamy do dyspozycji własne ręce. Tymi rękoma chcemy osiągnąć idealny porządek, pyszne dania- koniecznie przygotowane własnoręcznie, pięknie udekorowany dom, prezenty- za którymi jedziemy na drugi koniec miasta. Chcemy spokojnej, rodzinnej atmosfery. Wspólnego kolędowania, śmiechu, rozmów do nocy. Liczymy na to, że w święta rodzinne waśnie zejdą na dalszy plan, dzieci będą grzecznie siedzieć przy rodzinnym stole, a kot nie wywróci choinki. Tymczasem rzeczywistość niestety odbiega od naszych oczekiwań i wtedy dopada nas stres i przemęczenie. Boli kręgosłup, ramiona, nogi. Doskwiera ból głowy, ogromne zmęczenie. Te, zbagatelizowane, mogą doprowadzić do anemii, migrenowego bólu głowy, problemów z zasypianiem i w rezultacie do spadku odporności organizmu.

Stres może też powodować wiele dolegliwości psychosomatycznych, czyli takich które wynikają z połączenia reakcji psychicznych z organizmem. Pacjenci najczęściej skarżą się na: problemy żołądkowe, niestrawność, wysypkę, opryszczkę, ból i kołatanie serca, nadciśnienie.

Recepta

Choroba w czasie świątNa te wszystkie dolegliwości jest tylko jedno lekarstwo – odpuść. I choć brzmi to jak truizm, nie ma innego złotego środka. Jeśli coś nie sprawia ci radości, nadmiernie Cię stresuje bądź wymaga wysiłku ponad miarę – poszukaj innych rozwiązań, bliskich do pomocy lub po prostu… odpuść.

 

Wiemy, że odpuszczanie jest trudne. Mamy nadzieję, że ta krótka publikacja skłoni Cię do refleksji. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, nie bagatelizuj objawów i zgłoś się lekarza.

 

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600