Strona główna >>> Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?

bezpieczne usuwanie kleszcza na śląsku w Centrum Medycznym Gabos

W przypadku ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Aby doszło do zakażenia chorobą odkleszczową, kleszcz musi bytować w skórze 24-36 godzin. To dużo czasu na działanie, dlatego nie warto panikować.

Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do usuwania kleszczy. Najbardziej uniwersalnym i dostępnym w niemal każdym domu jest pinceta. Uniwersalne zastosowanie ma też pompka próżniowa, za pomocą której można usunąć nie tylko kleszcza, ale również żądło pszczoły. Urządzenie działa na zasadzie podciśnienia i jest proste w obsłudze, jak strzykawka. Dostępne są również narzędzia przeznaczone tylko do usuwania kleszczy: specjalne karty wyglądem przypominającą kartę płatniczą-  wsuwamy ją pod pajęczaka i delikatnie odciągamy go do góry. Na podobnej zasadzie działa tzw. kleszczołapka, uzbrojona w 2 ząbki, za pomocą których podważamy kleszcza.

Zobacz, jak usunąć kleszcza za pomocą kleszczołapki:

Przy usuwaniu kleszcza należy zachować odpowiednie środki ostrożności-  złapać kleszcza za głowę, jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie zdecydowanym i równomiernym ruchem wyciągnąć go. Ważne, aby kleszcz wyszedł w całości. Po usunięciu miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować środkiem antyseptycznym lub alkoholem.

Ważne! Nigdy nie usuwaj kleszcza paznokciami! Polewanie kleszcza tłustym płynem, alkoholem, czy potraktowanie go masłem też jest złym rozwiązaniem. Przez takie działania kleszcz może zwymiotować krew, którą już zassał i przez to zwiększa się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jeśli nie czujesz się na tyle pewny, by samodzielnie usunąć kleszcza, zgłoś się do nas USUWANIE KLESZCZY

Koszt usunięcia kleszcza to 10 zł.

Po ukąszeniu kleszcza obserwuj, czy nie występują u Ciebie objawy boreliozy.

Jeśli ugryzł Cię kleszcz i odczuwasz niepokojące objawy zapisz się na konsultację do specjalisty chorób zakaźnych -- Poradnia Chorób Odkleszczowych

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.

Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas