Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Jak usunąć kleszcza?

Strefa wiedzy

W przypadku ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć - wprawdzie żeby doszło do zakażenia boreliozą kleszcz potrzebuje przynajmniej 12 godzin obecności w ciele człowieka, ale inne choroby mogą przenosić się szybciej.

Przyrządy do usuwania kleszczy

Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do usuwania kleszczy. Najbardziej uniwersalnym i dostępnym w niemal każdym domu jest pinceta. Uniwersalne zastosowanie ma też pompka próżniowa, za pomocą której można usunąć nie tylko kleszcza, ale również żądło pszczoły. Urządzenie działa na zasadzie podciśnienia i jest proste w obsłudze, jak strzykawka. Dostępne są również narzędzia przeznaczone tylko do usuwania kleszczy: specjalne karty wyglądem przypominającą kartę płatniczą-  wsuwamy ją pod pajęczaka i delikatnie odciągamy go do góry. Na podobnej zasadzie działa tzw. kleszczołapka, uzbrojona w 2 ząbki, za pomocą których podważamy kleszcza.

 

Zobacz, jak usunąć kleszcza za pomocą kleszczołapki:

Przy usuwaniu kleszcza należy zachować odpowiednie środki ostrożności-  złapać kleszcza za głowę, jak najbliżej powierzchni skóry, a następnie zdecydowanym i równomiernym ruchem wyciągnąć go. Ważne, aby kleszcz wyszedł w całości. Po usunięciu miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować środkiem antyseptycznym lub alkoholem.

Ważne! Nigdy nie usuwaj kleszcza paznokciami! Polewanie kleszcza tłustym płynem, alkoholem, czy potraktowanie go masłem też jest złym rozwiązaniem. Przez takie działania kleszcz może zwymiotować krew, którą już zassał i przez to zwiększa się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych.

Usuwanie kleszczy w Piekarach Śląskich

Jeśli nie czujesz się na tyle pewny, by samodzielnie usunąć kleszcza, zgłoś się do specjalisty.

Po ukąszeniu kleszcza obserwuj, czy nie występują u Ciebie objawy boreliozy.

Jeśli ugryzł Cię kleszcz i odczuwasz niepokojące objawy zapisz się na konsultację do specjalisty chorób zakaźnych. W Centrum Medycnym Gabos działa Poradnia Chorób Odkleszczowych.

Więcej informacji i Rejestracja: <a href=”tel:323903600″> 32 390 36 00 </a>

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600