Strona główna >>> Jak radzić sobie z rozstaniem?

Jak radzić sobie z rozstaniem?

jak radzić sobie z rozstaniem

Rozstanie, bez względu na to czy kończy krótki związek czy długoletnią relację jest jednym z trudniejszych momentów w życiu. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? W dzisiejszym wpisie przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej przejdziemy przez ten okres.

Zaakceptuj nową sytuację

Uświadomienie sobie, że nasz związek się zakończył może być wyjątkowo trudnym procesem. Bardzo prawdopodobne, że będziemy musieli zmierzyć się z myślami typu „powinnam zrobić to inaczej” lub „gdyby tylko..”, które mogą znacznie przedłużyć cierpienie. Pierwszym krokiem do zmiany każdej sytuacji, jest jej akceptacja. Należy tutaj zaznaczyć, że akceptacja nie oznacza próby postawienia sytuacji w dobrym świetle, a widzenie jej taką, jaką jest naprawdę.

Nie tłum emocji

Ból związany z rozstaniem jest głęboki i zrozumiały. Naturalne wydają się więc te strategie radzenia sobie z nim, które mają na celu niedoświadczanie negatywnych uczuć związanych z wydarzeniem:

  • odsuwanie się od własnych uczuć, zagłuszanie ich przez działanie,
  • udawanie, że nic się nie stało,
  • szybkie wchodzenie w nowe związki, bez wewnętrznego pożegnania ze starymi.

Mimo, że na krótką metę może być nam tak łatwiej, długofalowo takie rozwiązanie nie będzie dla nas korzystne.

Jeśli chodzi o rozstanie, wyróżnić można kilka następujących faz:

  • szoku i zaprzeczania,
  • dezorientacji,
  • złości i buntu,
  • smutku lub depresji,
  • akceptacji

Należy zaznaczyć, że powrót do równowagi w każdym przypadku zajmuje mniej lub więcej czasu. Jest to naturalna reakcja na stratę. Nie warto więc tłumić emocji, lecz pozwolić sobie na doświadczenie stanów takich jak smutek czy gniew. Zagłuszanie emocji może niestety przynieść skutek odwrotny do zamierzonego – jedynie wyrażanie emocji pomoże nam zaakceptować fakt ostatecznej straty.

Terapia może być bardzo pomocna

Przechodząc przez rozstanie często odczuwamy potrzebę poproszenia o pomoc przyjaciół lub bliskie nam osoby. Czasem jednak okazuje się to szczególnie trudne, na przykład dla osób, które nie przywykły do proszenia innych o pomoc lub gdy nie ma się osoby, do której można by się zwrócić. Wtedy skuteczna może okazać się odpowiednia terapia, która pomoże w budowaniu skutecznego wsparcia społecznego oraz nauczy, jak prosić o to, czego potrzebujemy w relacjach z innymi osobami.

W niektórych przypadkach zdarza się, że mimo upływu czasu intensywność uczuć nie słabnie. Dotyczy to szczególnie rozstań, które przebiegały dramatycznie lub wiążące się z wyjątkowo dotkliwą startą. Jeśli więc czujemy, że sami nie poradzimy sobie z problemem lub zauważymy u siebie objawy depresji, warto skontaktować się ze specjalistą. Psycholog w Piekarach Śląskich skutecznie pomoże zrozumieć problem oraz podpowie, w jaki sposób poradzić sobie z trudnymi uczuciami.

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.

Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas