Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Laserowe usuwanie blizn i rozstępów

Strefa wiedzy

Blizny to naturalny efekt gojenia się ran na skórze, jednak w wielu przypadkach stają się one przyczyną dyskomfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Z pomocą przychodzi jednak laserowe usuwanie blizn. Rozwiązanie to może być metodą na ich pozbycie się – niezależnie od wielkości oraz wieku pacjenta. Jak przebiega usuwanie blizn laserem i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jak wyglądają zabiegi laserowego usuwania blizn?

Usuwanie blizn laserem rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia oraz zdezynfekowania miejsca poddawanego zabiegowi. Następnie nakładany jest znieczulający krem. W trakcie zabiegu, miejsce pracy lasera ochładzane jest zimnym powietrzem. Dzięki temu znacznie zwiększa się jego komfort.

Działanie lasera polega na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry, co zmusza ją do wzmożonego procesu regeneracji poprzez wytwarzanie nowego kolagenu.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się opuchlizna oraz zaczerwienienie skóry, a nawet ból. Końcowym etapem jest proces złuszczania się tkanki bliznowatej.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – laser CO2

Blizny potrądzikowe to problem wielu pacjentów w różnym wieku. Dotyczy to głównie osób, które zaniedbały leczenie trądziku lub też robiły to w sposób niewłaściwy. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych jest niestety czasochłonne i może nastąpić jedynie po całkowitym wyleczeniu schorzenia.

Laser CO2 to małoinwazyjny sposób na pozbycie się głębokich, potrądzikowych blizn. Warto zaznaczyć, że efekty zobaczymy już po pierwszym zabiegu. W zależności od głębokości blizny, należy wykonać średnio około sześciu zabiegów, w jedno- lub dwumiesięcznych odstępach. Następnie skóra musi zostać poddana regeneracji przez okres pół roku.

Usuwanie blizn pooperacyjnych

Zaburzenie procesu gojenia się ran pooperacyjnych (po cesarskim cięciu czy urazach ortopedycznych) może prowadzić do powstania nieestetycznej blizny, a w niektórych przypadkach również do powstania przerostów oraz uczucia ciągnięcia. Warto pamiętać o tym, że im starsze blizny pooperacyjne, tym trudniej jest je usunąć.

Usuwanie blizn pooperacyjnych to rozwiązanie nieinwazyjne. Poprzez zastosowanie frakcyjnego lasera, blizna możliwa jest do usunięcia w sposób szybki i efektywny. Ból oraz okres powrotu do pełnej funkcjonalności są w tym przypadku ograniczone do minimum.

Blizny pooparzeniowe

Blizny po oparzeniach stanowią spory defekt estetyczny, mogą również przypominać o nieprzyjemnych doświadczeniach. Co więcej, skóra w tym obszarze może mieć odmienną strukturę oraz barwę. Ponadto, powodują dyskomfort spowodowany szczególną nadwrażliwością uszkodzonych miejsc. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi laserowe usuwanie blizn pooparzeniowych. Warto dodać, że niemalże każda blizna po oparzeniu może zostać znacznie zredukowana, a nawet zlikwidowana.

Laserowe usuwanie rozstępów

Rozstępy to najczęstszy problem kobiet po ciąży. Wiele mam, szczególnie młodych, ma z ich powodu kompleksy. Gdy nie działają domowe sposoby oraz specjalistyczne kosmetyki, warto zdecydować się na usunięcie ich laserowo. Jest to bardzo bezpieczny zabieg, a małe ranki powstałe w jego wyniku goją się stosunkowo szybko. Proces, do którego dochodzi w trakcie laserowego usuwania rozstępów powoduje przebudowę skóry, a uszkodzone fragmenty skóry zostają zastąpione nowymi.

Jak widać, istnieją sposoby na pozbycie się niechcianych blizn – czy to po trądziku czy po operacji. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który dokładnie oceni zmiany i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W Centrum Medycznym Gabos można skonsultować się w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej lub Poradni Chirurgii Plastycznej.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600