Co to jest borelioza?
Borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa, jest to choroba przewlekła. Mimo że objawy boreliozy są często trudne do rozpoznania, nie można ich w żadnym wypadku bagatelizować!
Do zakażenia boreliozą dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez kleszcze, które są nosicielami tej choroby.
Jak rozpoznać boreliozę?
Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia jest występujący na skórze rumień po kleszczu, który jest czerwony i ma regularny owalny kształt. Na początku może być niewielki, ale z czasem zwiększa swoją objętość. Poza zmianami skórnymi u zakażonych osób obserwuje się
- zmęczenie,
- bóle stawów,
- podwyższenie temperatury.
Kolejnym objawem skórnym jest chłoniak limfocytowy w postaci czerwonego lub niebieskiego drobnego guza. Może wystąpić na brodawkach, małżowinie usznej lub okolicach moszny. Przewlekłe stadium choroby objawia się obrzękiem, a później pojawieniem się czerwonoszarych plam i siniaków na ciele.
Objawy boreliozy przewlekłej
Czasami nie pojawiają żadne niepokojące zmiany skórne, wówczas borelioza może przybrać postać przewlekłą. Objawy nie są charakterystyczne, a zakażenie rozprzestrzenia się przez krew lub chłonkę. Dolegliwości, jakie wtedy się pojawiają, to m.in.:
- gorączka,
- dreszcze,
- nadmierne pocenie,
- spadek wagi,
- złe samopoczucie,
- biegunki,
- refluks żołądkowy.
Pojawiają się też kłopoty ze snem i mówieniem, związane ze zmianami neurologicznymi, które są szczególnie niebezpieczne i wymagają konsultacji z lekarzem.
W wyniku zakażenia boreliozą może dojść do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Chorzy odczuwają sztywność karku, mają kłopoty z zamykaniem powiek, mdłości, wymioty oraz bóle i zawroty głowy. Dolegliwości te często prowadzą do depresji. U niektórych zakażonych skutkiem boreliozy mogą być groźne zaburzenia rytmu serca.
Więcej informacji o Poradni mozna uzyskać na stronie Poradni chorób odkleszczowych.