Nietrzymanie moczu u kobiet - Centrum Medyczne Gabos
Nietrzymanie moczu u kobiet - Centrum Medyczne Gabos

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która spotyka najczęściej kobiety. Taki problem w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Na czym jednak polega ta dolegliwość, czym się objawia i jakie są metody jej leczenia? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Charakterystyka dolegliwości

Problem nietrzymania moczu definiowany jest jako odbywające się wbrew naszej woli i niezamierzone częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego.

W celu całkowitego zrozumienia problemu jakim jest popuszczanie moczu, warto poznać mechanizmy funkcjonowania układu moczowego. Mocz wytwarzany jest przez nerki, następnie spływa do pęcherza moczowego. Mięśnie dna miednicy, które otaczają i zaciskają cewkę moczową odpowiedzialne są za trzymanie moczu w pęcherzu. Odczucie potrzeby oddania moczu emituje mózg, wysyłając sygnał zwrotny do mięśni dna miednicy – rozluźniają się one w tym samym czasie, gdy kurczą się mięśnie pęcherza. Właśnie w ten sposób możemy świadomie oddać mocz.

Jeżeli na którymś z etapów powyżej opisanego procesu wystąpią nieprawidłowości, pojawia się problem nietrzymania moczu.

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia urologiczna

Nietrzymanie moczu u kobiet – rodzaje

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – dotyczy około 50% kobiet po 55. roku życia, ale także młodych kobiet po porodach, czy tych ciężko pracujących oraz sportsmenek. Wysiłkowe popuszczanie moczu u kobiet początkowo objawia się popuszczaniem niewielkich ilości podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy biegu.

  • Nietrzymanie moczu z powodu parć naglących – powodują je niekontrolowane skurcze mięśnia wypieracza moczu, który z kolei powoduje wzrost ciśnienia w pęcherzu.

  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – spowodowane jest zatrzymaniem moczu w pęcherzu, co prowadzi do wzrostu ciśnienia. Charakterystycznym objawem tego rodzaju nietrzymania moczu jest okresowe gubienie niewielkich ilości moczu w miarę przepełniania się pęcherza moczowego.

  • Mieszana postać nietrzymania moczu – której powstawanie jest wynikiem kilku różnych powodów.

  • Inne rzadkie powody nietrzymania moczu spowodowane są zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, które powodują utratę kontroli mikcji i potrzeby oddawania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Popuszczanie moczu u kobiet może by spowodowane kilkoma czynnikami. Pierwszy, najłatwiejszy do pokonania przeciwnik to infekcje układu moczowo-płciowego. Niestety, w większości przypadków choroba ta ma bardziej skomplikowane podłoże. Problem z utrzymaniem moczu w dużej ilości przypadków jest konsekwencją obniżenia narządów, co najczęściej zdarza się po przebytych porodach. Może być także wynikiem spadku poziomu estrogenu, do czego dochodzi o kobiet po menopauzie.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Podstawowym sposobem w celu leczenia WNM (wysiłkowego nietrzymania moczu) jest wzmocnienie mięśni Kegla. Należy wykonywać regularne ćwiczenia, również już po ustąpieniu problemu z nietrzymaniem moczu.

Inne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu to elektrostymulacja oraz biofeedback. W przypadku nietrzymania moczu z powodu parć naglących gdy ćwiczenia okazują się nieskuteczne, niezbędne może być farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu, a gdy i ono zawodzi – leczenie chirurgiczne. Wykonać można na przykład zabieg podwieszania szyi pęcherza czy wszczepienie pod cewkę moczową syntetycznej taśmy, która pozwala na pobudzenie produkcji kolagenu. Daje to efekt podparcia cewki i zatrzymuje niekontrolowany wyciek moczu.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która negatywnie odbija się na samopoczuciu i przeszkadza w wielu codziennych sytuacjach. Dlatego też należy udać się do specjalisty, jeśli tylko zauważymy objawy NTM. Dzięki temu w szybki sposób zdiagnozujemy i pozbędziemy się niechcianej choroby. Na Śląsku, z tą dolegliwością można poradzić sobie w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach śląskich. W razie potrzeby wykonania diagnostyki pod kątem NTM, prosimy o umówienie wizyty – mailowo na adres: rejestracja@gabos.pl lub telefonicznie pod numerami: 32 390 36 00.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. urolog Michał Fryczkowski

Udostępnij artykuł:

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia urologiczna

Nasi specjaliści

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami