Strona główna >>> Objawy depresji- Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?

Objawy depresji- Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?

Objaw depresji: zły nastrój, strach, poczucie winy, drażliwość, samotność, płacz, negatywne myślenie, niskie poczucie własnej wartości, beznadziejność, wycofanie społeczne, strata zainteresowania, niepokój, utrata apetytu, problemy ze snem, bóle fizyczne, zmęczenie, utrata energii

Długotrwałe uczucie smutku i przygnębienia, trwające dłużej niż 2 tygodnie – mogą być oznakami depresji. Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?

Według analiz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja będzie drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, a do 2030 roku stanie się najczęściej diagnozowaną śmiertelną chorobą. WHO podaje również, że z powodu depresji cierpi aż 350 milionów ludzi na świecie. Dodatkowo szacuje się, że co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z innymi dolegliwościami, ma pełnoobjawową depresję. Drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją tylko połowa otrzymuje odpowiednie leczenie. Dlatego tak ważna jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.

 Jestem beznadziejny, nie dam rady

Depresja może znacząco zakłócić zdolności człowieka do wykonywania codziennych czynności życiowych: praca, nauka, a także zwyczajne codzienne wyzwania. Nieleczone zaburzenie depresyjne może prowadzić do samobójstwa. Ważne jest jednak to, że depresja jest chorobą, którą można szybko zdiagnozować i skutecznie leczyć.

Jednym z czynników pomagających odróżnić ogólnie niski nastrój od depresji, jest długość czasu, z jaką człowiek zmaga się z objawami. Ale co to właściwie oznacza długo?

DEPRESJA oznacza znaczne upośledzenie zdolności człowieka do codziennego funkcjonowania. Jakie są jej objawy?

| Stopniowa utrata radości życia i dotychczasowych zainteresowań |

Pacjenci tracą umiejętność czerpania radości z codziennych rzeczy i wydarzeń. Obojętnieją. Cierpią na nieustanne poczucie pustki i głębokiego, doświadczanego przez większość czasu, smutku.

| Osłabienie energii- brak siły |

Trudności w podejmowaniu codziennych czynności i działań. Przewlekłe zmęczenie z ograniczeniem codziennej aktywności. Niemożność wstania z łóżka, wykonania najprostszych czynności higienicznych, jak ubranie się, umycie, uczesanie.

Utrata poczucia własnej wartości, zaniżona samoocena, poczucie bycia bezwartościowym, niepotrzebnym.

| Objawy dodatkowe |

– zaburzenia snu (najbardziej typowe – wczesne budzenie się, najczęściej między 3, a 5 rano),
– problemy z pamięcią i koncentracją,
– utrata wiary w siebie i/lub pozytywnej samooceny,
– nadmierne poczucie winy, najczęściej nieuzasadnione, a nawet irracjonalne,
– spowolnienie psychoruchowe,
– najczęściej zmniejszenie apetytu i utrata masy ciała (rzadziej nadmierny apetyt),
– myśli samobójcze,

Rozpoznaniem diagnozą i leczeniem depresji powinien zawsze zająć się specjalista. Tymczasem pierwsze symptomy choroby są często przez pacjentów i ich bliskich bagatelizowane. Uznaliśmy za powszechne i naturalne, że jeśli boli ząb idziemy do dentysty, jeśli ucho do laryngologa, oko do okulisty itd. W tym samych kategoriach powinniśmy postrzegać psychiatrę czy psychologa.

Poradnia Zdrowia Psychicznego– zapisz się na konsultację.

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.

Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas