Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Pracownia EKG

Dla

Elektrokardiografia w Piekarach Śląskich

Elektrokardiografia (EKG) to zabieg diagnostyczny służący rozpoznawaniu schorzeń mięśnia sercowego. Polega na rejestracji czynności tego organu dzięki różnicy potencjałów między elektrodami rozmieszczanymi na klatce piersiowej. Uzyskany dzięki niemu zapis pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób sercowych.

Jak się przygotować do EKG?

Mimo tego, że to proste badanie pozwala na wykrycie groźnych chorób serca zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania, jednak ważne jest, aby godzinę przed jego rozpoczęciem nie palić papierosów i nie pić kawy, a w dzień poprzedzający nie spożywać alkoholu, ani nie wykonywać intensywnych ćwiczeń, gdyż może to zaburzyć wynik. Na nieprawidłowy odczyt mogą także wpłynąć metalowe elementy tj. biżuteria czy okulary, dlatego też przed rozpoczęciem EKG należy zdjąć wszystkie rzeczy tego typu.

Pacjent musi poinformować lekarza lub pielęgniarkę wykonującą badanie o wszelkich doskwierających mu dolegliwościach, chorobach i przyjmowanych lekach, które również mogą mieć wpływ na wynik. Niektóre środki farmakologiczne mogą zaburzać rytm serca. Należą do nich między innymi leki przeciwdepresyjne i przeciwuczuleniowe. Podobnie choroby np. niedoczynność tarczycy EKG rejestruje jako niedokrwistość serca, a nadczynność jako przyspieszoną akcję serca lub jako napad migotania przedsionków.

Jak wygląda badanie EKG?

Podczas badania EKG pacjent rozbiera się do pasa. Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzająca badanie mocuje elektrody na klatce piersiowej oraz w okolicy nadgarstków i kostek. Skóra pod elektrodami jest zwilżana specjalnym żelem. Każda z poszczególnych elektrod pozwala na obserwację innego obszaru serca, dzięki czemu w łatwy sposób można rozpoznać niedokrwienie lub zawał. Elektrokardiograf dzięki elektrodom odbiera sygnały ze skóry, które są wzmacniane i zapisywane przez aparat na papierze jako krzywa EKG. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, może być wykonywane u kobiet w ciąży. Nie powoduje powikłań dla zdrowia i wykonywane jest często w ramach profilaktyki.

Osoby po 45 rok życia  powinny badanie EKG wykonywać regularnie w ramach badań kontrolnych.

poprzedni slajdnastępny slajd

Pracownia EKG

Rejestracja / Informacje:

Umów wizytę

dowiedz się więcej

Strefa wiedzy

Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600