Gabos Zdrowie + Voucher Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas
Strona główna >>> Pracownia Uroterapii Dziecęcej

Pracownia Uroterapii Dziecęcej

Pracownia Uroterapii  jest pierwszą na Górnym Śląsku placówką zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem dzieci z zaburzeniami czynności dolnych dróg moczowych.

Zaburzenia kontroli oddawania moczu dotyczą około 25% dzieci. Uroterapia, czyli rehabilitacja dolnych dróg moczowych jest jedną z metod leczenia zaburzeń mikcji. Często problemem towarzyszącym zaburzeniom czynności dolnych dróg moczowych są zaparcia, które dodatkowo nasilają dolegliwości urologiczne. Dlatego celem terapii jest rozpoznanie, a następnie praca nad zmianą nieprawidłowych nawyków związanych z oddawaniem moczu i uregulowaniem wypróżnień.  Pracownia Uroterapii w Piekarach Śląskich zapewnia skoordynowaną wielospecjalistyczną pomoc:  konsultację z urologiem/nefrologiem, pełną diagnostykę, terapię prowadzoną przez wykwalifikowanego uroterapeutę, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz wsparciu psychologa i dietetyka. Program rehabilitacji dopasowany jest do potrzeb i możliwości dziecka oraz jego rodziców, dlatego w CM Gabos, poza terapią prowadzoną w trybie ambulatoryjnym, powstał oddział umożliwiający przyjęcie dziecka na kilkudniową obserwację i terapię w trybie stacjonarnym.

Zobacz na czym polega uroterapia. 

KIEDY UDAĆ SIĘ DO UROLOGA?

Jeśli dziecko za dużo, lub za mało sika, tzn. częściej niż 7 razy na dobę małymi ilościami moczu lub przeciwnie, jeśli z toalety korzysta mniej niż 4 razy na dobę. Uwagę rodziców powinno zwrócić stosowanie wszelkich manewrów wstrzymujących: krzyżowanie nóg, uciskanie ręką okolicy krocza. Warto również skonsultować częste stany zapalne przedsionka pochwy u dziewczynek, powtarzające się zakażenia układu moczowego, zaparcia, wszelkie zaburzenia neuropsychiatryczne np. zaburzenia snu.

Problemy związane z oddawaniem moczu zaczynają się często od niegroźnych objawów. Warto słuchać swojej intuicji i jeśli cokolwiek wyda się niepokojące skonsultować ponownie z pediatrą, który skieruje do urologa. Brak leczenia lub niewłaściwy dobór terapii mogą prowadzić do poważnych zaburzeń dolnych dróg moczowych, uszkodzenia nerek czy do  nietrzymania moczu w wieku dorosłym.

 

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.