Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza – co warto wiedzieć?

Strefa wiedzy

Rumień wędrujący jest charakterystyczną zmianą skórną, która rozwija się najczęściej w miejscu ukąszenia kleszcza zakażonego krętkiem Borrelia burgdorferi.

Rumień wędrujący, borelioza

Co to jest rumień wędrujący?

Nazywany jest rumieniem wędrującym, ponieważ w typowej postaci powiększa się, a w środku zaczyna blednąć, dając po pewnym czasie obraz szerzącej się obrączki. Co ważne, rumień nie zawsze występuję dokładnie w miejscu ugryzienia. Może zdarzyć się tak, że kleszcz ukuł np. rękę, a rumień pojawił się na nodze. Rumień występuje od 3 do 30 dnia od zakażenia u 50-80% chorych. W pozostałych przypadkach rumień może nie pojawić się w cale mimo zakażenia, co utrudnia zdiagnozowanie choroby.

Rumień wędrujący, borelioza

Jak rozwija się choroba?

Borelioza jest chorobą przewlekłą, wielonarządową o wieloetapowym przebiegu. Można wyróżnić 3 charakterystyczne etapy choroby:

 1. Przewlekły rumień wędrujący – w pierwszym okresie choroby jest typowym objawem u 50-80% chorych. Pojawia się zwykle po 2-30 dniach w miejscu ukąszenia. Obrączka rumieniowa ma 1-2 cm szerokości i jest ostro odgraniczona od zdrowej skóry. Czasem rumień przybiera bardzo nieregularne kształty. Wystąpieniu rumienia zwykle nie towarzyszą żadne dolegliwości. Część pacjentów skarży się jednak na miejscowy świąd lub pieczenie skóry oraz ogólne objawy boreliozy, takie jak: ból głowy, stany gorączkowe, bóle mięśniowo – stawowe. Nieleczony rumień utrzymuje się zwykle od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Niestety brak rumienia nie oznacza, że nie zostaliśmy zakażeni. Objawy II lub nawet III okresu boreliozy mogą ujawnić się za kilka miesięcy lub nawet lat – z pominięciem objawów I etapu.
 2. Drugi etap choroby zaczyna w 1-4 miesiąca od ukąszenia. Krętki boreliozy razem z krwią wędrują do różnych narządów i tkanek, najczęściej: stawów, mięśni, ośrodkowego układu nerwowego, serca, oka. Wczesnym, nietypowym objawem może być uczucie zmęczenia oraz senność. Zespoły neurologiczne mogą być różnorodne: porażenie nerwów obwodowych, uszkodzenie nerwów czaszkowych – przede wszystkim nerwu twarzowego, zapalenie korzonków nerwowych, zespoły o charakterze zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i zespołu korzeniowego, które chory odczuwa jako ostry ból kręgosłupa, palący i rozrywający, z charakterystycznym nasileniem w nocy. U części chorych występują zaburzenia snu, depresja, pobudzenie, niepokój z uczuciem lęku. Nawracają bóle i obrzęki stawów, utrzymujące się nawet do kilku tygodni, mogą również świadczyć o objawach zakażenia Najczęściej są to stawy kolanowe, rzadziej biodrowe, łokciowe, barkowe, stawy żuchwowe.
 3. Trzecia faza boreliozy rozwija się od 1 do 5 lat od momentu zakażenia .Objawy chorobowe mają wówczas charakter przewlekły. W przypadku zajęcia układu nerwowego mogą wystąpić zespoły o charakterze zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia móżdżku, zespoły korzeniowe, zaburzenia psychiczne. Ich następstwami są niedowłady, porażenia, zaburzenia czucia, depresja, otępienie. Zmiany w stawach w wielu przypadkach występują dopiero po upływie kilku lat od zakażenia.

Rumień wędrujący, borelioza

Jak wygląda rumień w różnych fazach przebiegu choroby?

 1. Różnorodne formy rumienia wędrującego w I fazie boreliozy:
  Wstępna faza rumienia wędrującego
 2. Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn- późna borelioza z Lyme
  Przewkekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn występujące w II fanie
 3. Zapalenie stawów w przebiegu późnej boreliozy z Lyme:
  Zapalenie stawów w przebiegu boreliozy- asymetryczny rumień wędrujący
 4. Szerzący się na obwód rumień:
  Najczęściej spotykana postać rumienia wędrującego
 5. Rumień wędrujący – kolejny przykład obrazujący zróżnicowanie wyglądu rumienia pod względem kształtu, intensywności, wielkości. Nie zawsze ma regularny kształt.
  Rumień wędrujący- zróżnicowany kształt, intensywność i wielkość

Zdjęcia pochodzą z prywatnej galerii dr n. med. Barbary Oczko-Grzesik oraz Centrum Medycznego Gabos. 

Zobacz więcej: Poradnia Chorób Odkleszczowych
Lekarz Prowadzący: dr n.med. Barbara Oczko-Grzesik

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600