Długotrwałe skutki COVID-19 to m.in.:
- włóknienie płuc,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy sercowe i krążeniowe,
- mgła mózgowa,
- duszność wysiłkowa,
- objawy neurologiczne,
- zaburzenia psychiczne,
- wypadanie włosów.
Powikłania po koronawirusie charakterystyka:
- Włóknienie płuc – jest jednym z poważniejszych powikłań po przebytej chorobie. Dotyczy najczęściej osób, które COVID-19 przeszły w sposób ciężki, często były hospitalizowane. Stan zapalny płuc degraduje pęcherzyki płucne, które nie regenerują się, tylko włóknieją.
- Przewlekłe zmęczenie – jest dość częstym skutkiem COVID-19 (dotyka nawet 50% chorych) polegającym na utracie sił uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie.
- Problemy sercowe i krążeniowe- niestety wirus może uszkadzać także serce, może być przyczyną zawału, jak również zatorów i zakrzepów żylnych.
- Mgła mózgowa – jest to potoczna nazwa różnych symptomów m.in. braku koncentracji, zapominania, problemów z orientacją oraz komunikacją.
- Duszność wysiłkowa- pojawia się podczas aktywności fizycznej lub zwykłego ruchu. Obserwowana jest do kilku miesięcy po przebytej chorobie.
- Objawy neurologiczne – ozdrowieńcy uskarżają się m.in. na ból głowy, zaburzenia czucia i smaku.
- Zaburzenia psychiczne – osoby, które przeszły COVID-19 często zapadają na depresję, maja zaburzenia lękowe, zespoły stresowe, zmagają się z zaburzeniami snu.
- Wypadanie włosów – to kolejny skutek, który dotyka ozdrowieńców.
COVID-19 jest chorobą, która atakuje cały organizm i potrafi wyrządzić szkodę w wielu narządach. Większość ozdrowieńców wraca do zdrowia i niemal całkowitej sprawności. Niestety zdarzają się przypadki, w których choroba powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie, czyniąc osobę niepełnosprawną. Część powikłań po COVID-19 mija z czasem, bardzo pomocna w odzyskaniu pełnej sprawności jest rehabilitacja. Bardzo ważna jest świadomość, że są także powikłania po koronawirusie bezobjawowym. Fachowa pomoc specjalistów pozwala na skrócenie czasu dochodzenia do zdrowia i pełnej sprawności. Rehabilitacją ozdrowieńców zajmuje się m.in. poradnia po COVID-19 w Centrum Medyczne Gabos w Piekarach Śląskich.