Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Testy na koronawirusa antygenowe a PCR – jaka jest różnica?

Strefa wiedzy

Wraz z rozwojem pandemii pojawia się coraz więcej różnych testów na koronawirusa. W natłoku informacji można się pogubić. Dlatego przygotowaliśmy krótkie porównanie testów.

Test na koronawirusa

Jak wygląda test wymazowy na koronawirusa

Zarówno w przypadku testu antygenowego jak i PCR pobranie materiału do badania wygląda w ten sam sposób.

W punkcie pobrań wymazów na koronawirusa drive-thru pobieramy próbki z nosogardzieli. Do wykonania wymazu wykorzystywana jest wymazówka (długi cienki patyczek), która wkładany jest do nozdrza. Trwa to zaledwie kilka sekund. Może wiązać się to z uczuciem dyskomfortu, ale samo badanie jest bezbolesne. Następnie próbka jest umieszczana w probówce z azydkiem sodu i wysyłana do laboratorium.

Wymazówka do badań na koronawirusa

Zestaw do wymazu na koronawirusa

 

SARS-CoV-2 testy

Test antygenowy a PCR – kiedy jaki test wykonać?

Oba testy są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Sam wymaz dla każdego z testów wygląda tak samo, jednak różnią się one metodą badawczą, czyli sposobem ich badania w laboratorium.

Testy antygenowe są tańsze, ponieważ do przeprowadzenia badań nie wymagają wykorzystania specjalnej aparatury, jednak mają niższą czułość i potrzeba większej dawki wirusa. Ministerstwo Zdrowia zaleca wykorzystanie testów antygenowych jedynie u pacjentów objawowych. Optymalnie test antygenowy powinien zostać wykonany w trakcie pierwszych 5-7 dni występowania objawów. Dla bardziej wiarygodnych wyników u pacjentów bezobjawowych warto zastosować test PCR, który ma większą czułość we wszystkich fazach zakażenia.

Test antygenowy służy do wykrywania antygenu koronawirusa SARS-CoV-2. Antygen jest na ogół wykrywalny w próbkach z górnych dróg oddechowych podczas ostrej fazy zakażenia.

Testy na koronawirusa

Gdzie wykonam testy antygenowe lub testy PCR?

W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich wykonujemy testy PCR i testy antygenowe. Testy antygenowe o czułości względnej 96,72%, specyficzności względnej 99,22% i dokładności 98,74% – to znaczy, że są to testy bardzo dokładne.

Dowiedz się więcej

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600