Leczenie żylaków
Rozpoznanie żylaków, w większości przypadków, nie wymaga wysokospecjalistycznej diagnostyki. U niektórych pacjentów wystarcza jedynie badanie fizykalne w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Oprócz niego, stosuje się jednak także bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak ultrasonografia wykorzystująca zjawisko Dopplera.
Jeśli chodzi o leczenie żylaków możliwości są spore i obejmują nieinwazyjne techniki oraz takie z wykorzystaniem skalpela. W przypadku tej dolegliwości powszechnie stosowana jest również farmakoterapia – warto jednak zaznaczyć, że zażywanie leków działa jedynie wspomagająco i nie usuwa przyczyn schorzenia.
Laserowe usuwanie żylaków
Jest to w pełni bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Po jego zakończeniu, pacjent beż żadnych problemów może wrócić do domu o własnych siłach.
Usuwanie żylaków laserem polega na niewielkim nacięciu skóry, a następnie wprowadzeniu sondy ze światłowodem do wnętrza żyły. Emituje on światło lasera, którego energia wywołuje efekt termiczny i zamyka ścianę żyły. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent szybko może powrócić do codziennych czynności.
Laserowe usuwanie żylaków skraca również okres rekonwalescencji – po zabiegu należy jedynie pamiętać o stosowaniu specjalnej odzieży uciskowej.
Obliteracja, czyli laserowe zamykanie naczynek
Obliteracja jest małoinwazyjną metodą zamykania naczynek. W czasie takiego zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, nie ma też konieczności stosowania substancji chemicznych.
Laserowe zamykanie naczynek wykorzystuje energię świetlną, która wytwarzana jest przez generatory laserowe. Energia ta pochłaniana jest przede wszystkim przez hemoglobinę. W rezultacie tego procesu dochodzi do miejscowego wzrostu temperatury, denaturacji ściany naczynia oraz jego zamknięcia.
Skleroterapia – bezoperacyjna metoda usuwania żylaków
Podczas takiego zabiegu żyły nastrzykiwane są środkiem obliterującym. Drażni on ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne, co prowadzi do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły.
Warto również zaznaczyć, że usuwanie żylaków w ten sposób nie powoduje dużego dyskomfortu, ponieważ do jego wykonania stosuje się bardzo cienką igłę. W większości przypadków, skleroterapia łączona jest z terapią uciskową, co oznacza używanie przez pacjenta specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych mających na celu ułatwić odpływ krwi z dolnych partii nóg.
Operacyjne leczenie żylaków
Leczenie żylaków metodą operacyjną to najstarszy, a jednocześnie najlepiej przebadany pod kątem skuteczności rodzaj usuwania żylaków. Przeprowadzane badania wskazują na wysoką efektywność tej metody. Operacja żylaków to trwały i natychmiastowy efekt leczenia, a także możliwość operowania zmian żylnych w wysokim stadium zaawansowania. Z drugiej stronny, operacja żylaków wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu i dłuższym okresem rekonwalescencji.
Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją z lekarzem, możesz umówić się do poradni flebologicznej w Centrum Medycznym Gabos.