Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Strefa wiedzy

Wybierając lekarza prowadzącego ciążę, powinnaś zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Dobry specjalista nie tylko skieruje Cię na szereg badań specjalistycznych, ale także odpowie na wszelkie pytania i rozwieje Twoje wątpliwości. Podstawowym zadaniem takiego lekarza jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu, regularne badania i obserwacja.

Ciąża to niezwykle ważny czas w życiu kobiety, dlatego w tym okresie niezbędna jest odpowiednia i profesjonalna opieka medyczna. Lekarz prowadzący ciążę powinien przeprowadzić dokładny wywiad, który pozwoli mu określić datę ostatniej miesiączki, przebyte choroby oraz styl życia przyszłej mamy. Ważne jest, aby nie bagatelizował nawet najdrobniejszych spraw, w końcu chodzi o zdrowie i życie oczekiwanego dziecka.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa prowadzącego ciąże?

Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego powinna odbyć się ok. 7 tygodnia ciąży, podczas niej powinien on udzielić pacjentce wskazówek: czego nie wolno w ciąży i na co powinna zwrócić uwagę. Ważne jest, aby pacjentka podczas wizyt czuła się komfortowo. Dobry kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę jest niezwykle ważny. Kobieta oczekująca dziecka nie powinna bać się zadawać pytań, lekarz jest po to- aby zapewnić jej spokój i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czas oczekiwania na dziecko to także okres przygotowania pacjentki do porodu, dlatego też w roli lekarza prowadzącego najlepiej sprawdzają się ginekolodzy będący położnikami.

Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego ciążę

Lekarz prowadzący ciążę powinien zalecić pacjentce wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Im wyższy wiek kobiety oczekującej na dziecko, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych, w związku z tym często zalecane jest wykonanie badań prenatalnych pozwalających na wykrycie możliwych wad genetycznych. Ginekolog musi dbać o to, aby podczas ciąży regularnie zostały przeprowadzone obowiązkowe badania zgodnie z kalendarzem ciąży. W przypadku, gdy zostaną wykryte u pacjentki jakieś choroby np. tarczycy, lekarz prowadzący ciążę może skierować ją do specjalisty zajmującego się danym schorzeniem.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600