Gabos Zdrowie + Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas
Strona główna >>> W oczekiwaniu na dziecko-wybór lekarza prowadzącego ciążę.

W oczekiwaniu na dziecko-wybór lekarza prowadzącego ciążę.

Wybierając lekarza prowadzącego ciążę, powinnaś zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Dobry specjalista nie tylko skieruje Cię na szereg badań specjalistycznych, ale także odpowie na wszelkie pytania i rozwieje Twoje wątpliwości. Podstawowym zadaniem takiego lekarza jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu, regularne badania i obserwacja.

Ciąża to niezwykle ważny czas w życiu kobiety, dlatego w tym okresie niezbędna jest odpowiednia i profesjonalna opieka medyczna. Lekarz prowadzący ciążę powinien przeprowadzić dokładny wywiad, który pozwoli mu określić datę ostatniej miesiączki, przebyte choroby oraz styl życia przyszłej mamy. Ważne jest, aby nie bagatelizował nawet najdrobniejszych spraw, w końcu chodzi o zdrowie i życie oczekiwanego dziecka.

Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego powinna odbyć się ok. 7 tygodnia ciąży, podczas niej powinien on udzielić pacjentce wskazówek: czego nie wolno w ciąży i na co powinna zwrócić uwagę. Ważne jest, aby pacjentka podczas wizyt czuła się komfortowo. Dobry kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę jest niezwykle ważny. Kobieta oczekująca dziecka nie powinna bać się zadawać pytań, lekarz jest po to- aby zapewnić jej spokój i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Czas oczekiwania na dziecko to także okres przygotowania pacjentki do porodu, dlatego też w roli lekarza prowadzącego najlepiej sprawdzają się ginekolodzy będący położnikami.

Lekarz prowadzący ciążę powinien zalecić pacjentce wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Im wyższy wiek kobiety oczekującej na dziecko, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych, w związku z tym często zalecane jest wykonanie badań prenatalnych pozwalających na wykrycie możliwych wad genetycznych. Ginekolog musi dbać o to, aby podczas ciąży regularnie zostały przeprowadzone obowiązkowe badania zgodnie z kalendarzem ciąży. W przypadku, gdy zostaną wykryte u pacjentki jakieś choroby np. tarczycy, lekarz prowadzący ciążę może skierować ją do specjalisty zajmującego się danym schorzeniem.

Wybierając lekarza prowadzącego, warto także zapoznać się z opiniami innych pacjentek, które są wiarygodnym źródłem pozwalającym ocenić profesjonalizm danego ginekologa.

 

Sprawdzony i polecany przez pacjentki ginekolog:

Dr n. med. Maciej Jędrzejko –  przeczytaj opinie pacjentek

 

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.