Wielomocz - czym jest i jak go leczyć - Centrum Medyczne Gabos
Wielomocz - czym jest i jak go leczyć - Centrum Medyczne Gabos

Wielomocz (inaczej poliuria) to oddawanie moczu w ilości przekraczającej prawidłową normę. O nadmiernym oddawaniu moczu można mówić wtedy, gdy jego ilość przekracza 2500 – 3000 mililitrów w ciągu doby.

Zaburzenia wydalania moczu są zwykle jednym z objawów choroby. Najczęściej związane są z niewyrównaną cukrzycą, jednak w niektórych przypadkach mogą wskazywać na inne, równie poważne choroby. Nie należy lekceważyć takiej dolegliwości, dlatego też wyjaśniamy co to jest wielomocz oraz jak go leczyć.

Co to jest wielomocz?

Wielomocz (inaczej poliuria) to oddawanie moczu w ilości przekraczającej prawidłową normę. O nadmiernym oddawaniu moczu można mówić wtedy, gdy jego ilość przekracza 2500 – 3000 mililitrów w ciągu doby.

Należy zaznaczyć, że wielomocz oraz częstomocz nie są tymi samymi pojęciami. Częstomocz charakteryzuje się częstą potrzebą jego wydalania, lecz w prawidłowych ilościach.

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia urologiczna

Częste oddawanie dużej ilości moczu – jakie są przyczyny?

Wielomocz może mieć różne przyczyny. Bardzo często wynika on ze zwiększonej ilości przyjmowanych płynów, może być jednak także objawem towarzyszącym różnorodnym schorzeniom. Najczęściej występujące przyczyny fizjologiczne to:

  • wielomocz po lekach

  • wielomocz przed okresem

  • wielomocz na tle nerwowym

  • wielomocz po sterydach

  • wielomocz po kawie.

Nadmierne pragnienie (polidypsja) również może wywołać wielomocz. Ponadto, poliuria to także objaw nieprawidłowości dotyczących poziomu witamin i minerałów we krwi: hipokaliemia, hiperkalcemia czy nadmiar witamin C oraz B2. Warto również dodać, że schorzenie to często występuję u kobiet w ciąży oraz osób przebywających na dużych wysokościach. Może być też spowodowane stanami chorobowymi takimi jak na przykład cukrzyca, moczówka prosta, zaburzenia hormonalne czy choroby nerek.

Wielomocz u dzieci

U dzieci to, czy ilość oddawanego przez nich moczu można uznać za zbyt dużą, zależne jest od ich wieku. U maluchów w wieku przedszkolnym, problem można stwierdzić, kiedy ilość wydalanego przez nie moczu przekracza litr na dobę. Z kolei, wielomocz u dzieci w wieku szkolnym rozpoznawać można wtedy, kiedy oddaje ono powyżej 2 litrów moczu na dobę.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy układu moczowego, skonsultuj się ze specjalistą. W Centrum Medycznym Gabos możesz skorzystać z Poradni Nefrologicznej dla Dzieci. Więcej informacji i rejestracja: 32 390 36 00.

Badania, diagnostyka i leczenie wielomoczu

Pierwszym krokiem diagnostyki poliurii jest wykonanie badania moczu, elektrolitów, oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz wykonanie morfologii z hematokrytem. W celu rozpoznania wielomoczu lekarz może również zlecić wykonanie testu odwodnieniowego. Podczas testu, pacjent nie może spożywać żadnych płynów, po czym wykonuje się badanie ogólne moczu oznaczające jego ciężar pomocny w ocenie pracy nerek. U osób z niedoborem wazopresyny ciężar moczu nie wzrasta, ponieważ nerko go nie zagęszczają. Dzięki temu można rozpoznać przyczynę, którą może być na przykład niewrażliwość nerek na wazopresynę lub niedobór tego hormonu.

Jeśli chodzi o leczenie wielomoczu, jest ono uzależnione od jego przyczyny. Jeśli poliuria wynika z cukrzycy należy eliminować ją poprzez leczenie pierwotnej przyczyny. Zmiana diety oraz odpowiednie leki bardzo często redukują objawy wielomoczu.

Domowe sposoby na wielomocz

W przypadku, w którym wielomocz nie jest następstwem choroby, można zastosować domowe metody, takie jak:

  • wypijanie przed snem mniejszej ilości płynów

  • ograniczenie alkoholu

  • ograniczenie spożywania kofeiny

  • kontrolowanie ilości spożywanych płynów

  • zwracanie uwagi na skutki uboczne przyjmowanych leków.

Diagnostyka jest w przypadku tej dolegliwości niezwykle istotna, dlatego też warto udać się do specjalisty, jeśli dotyka nas problem wielomoczu.

Udostępnij artykuł:

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia urologiczna

Nasi specjaliści

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami