Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia stawu kolanowego (kolana) to małoinwazyjna metoda leczenia schorzeń i urazów kolana. Dowiedz się więcej o zabiegu:

Konsultacji merytorycznych udzielił ortopeda i traumatolog narządu ruchu – dr n. med. Mateusz Stolarz.

Wskazania do artroskopii kolana

Artroskopia diagnostyczna wykonywana jest w celu pogłębionej diagnozy schorzeń stawu kolanowego. Jako zabieg naprawczy, lekarze wykorzystują ją w leczeniu m.in.: uszkodzenia łąkotek, więzadeł, chrząstki stawowej czy obecności ciał wolnych.

Kiedy artroskopia jest konieczna?

Artroskopia kolana może być stosowana w leczeniu urazów i zmian przeciążeniowychłąkotek, więzadeł i chrząstki stawu kolanowego. Zaleca się ją też, jeżeli istnieje potrzeba usunięcia zmian reumatoidalnych, zwyrodnieniowych czy tkanki zapalnej i nowotworowej.
Dzięki zabiegowi możliwe jest m.in. rekonstrukcja zerwanego więzadła, chrząstki, usuwanie łąkotki lub jej szycie czy zespolenie z wykorzystaniem implantów.

Przeciwwskazania do artroskopii kolana

Artroskopii kolana nie wykonuje się u Pacjentów, u których możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego i rehabilitacji lub u tych, u których wykonanie zabiegu stanowi zbyt duże ryzyko dla ich zdrowia i życia. To m.in. osoby otyłez poważnymi obciążeniami kardiologicznymi, hematologicznymi, lub z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, wymagające zastosowania endoprotezy.

Jak wygląda artroskopia kolana?

Zabieg artroskopii stawu kolanowego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (Pacjent jest przytomny, ale znieczulony „od pasa w dół”). Lekarz ortopeda, operator wykonuje niewielkie nacięcia, przez które wprowadza kamerę do wnętrza stawu oraz minimalne specjalne narzędzia chirurgiczne. Operacja trwa od pół godziny do dwóch godzin. Wszystkie działania widoczne są na ekranie monitora.

Czy artroskopia kolana jest bezpieczna?

Artroskopia stawu kolanowego jest zabiegiem małoinwazyjnym. W porównaniu do klasycznych operacji zabieg cechuje: mniejsze ryzyko infekcji i mniejsze dolegliwości bólowe po operacji. Dzięki niewielkiej ingerencji w staw kolanowy, pacjenci mogą szybciej wracać do aktywności fizycznej.
Mimo niskiego ryzyka, powikłania mogą się zdarzać – najczęściej jest to ból, krwawienie wynikające z uszkodzeń naczyń krwionośnych, przewlekłe wysięki, krwiaki wewnątrzstawowe czy infekcja operowanego miejsca.

Gdzie wykonać artroskopię kolana na Śląsku?

Zabieg artroskopii stawu kolanowego można wykonać na Śląsku w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Wizytę kwalifikacyjną odbywa się w Poradni Leczenia Urazów i Schorzeń Kolana. Więcej informacji i rejestracja: 32 390 36 00 lub za pomocą poniższego formularza kontaktowego:

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  poprzedni slajdnastępny slajd

  dr n. med.

  Mateusz Stolarz

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Mateusz Stolarz – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Piotr Łukasik

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Piotr Łukasik – ZnanyLekarz.pl

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600