Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Blokada kręgosłupa

W Centrum Medycznym Gabos wykonujemy blokadę nadoponową (blokadę nadtwardówkową).

Dowiedz się więcej o zabiegu:

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Marek Paściak – ortopeda wyspecjalizowany w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem.

Co to jest blokada kręgosłupa?

Blokada nadoponowa polega na podaniu w zastrzyku silnego leku przeciwzapalnego (kortykosteroidu). Specjalista schorzeń kręgosłupa wstrzykuje lek prosto do kanału kręgowego ponad workiem oponowym. Stąd też wynika inna nazwa zabiegu: blokada nadoponowa.

Blokadę wykonuje się w różnych odcinkach kręgosłupa (w zależności od miejsca bólu) jednak najczęściej stosuję się ją w schorzeniach odcinka lędźwiowego

Wskazania do blokady przeciwbólowej

Blokadę nadoponową stosuje się do niwelowania bólu kręgosłupa spowodowanego takimi schorzeniami zwyrodnieniowymi jak np.:

 • Dyskopatia
 • Kręgozmyk
 • Stenoza

Zabieg najczęściej przeprowadza się w momencie, kiedy nie wystarczają standardowe metody nieoperacyjnego leczenia schorzeń kręgosłupa (jak fizykoterapia, odpoczynek, zażywanie leków przeciwbólowych) a zmiany chorobowe nie dają podstaw do leczenia operacyjnego.  Blokada może być również pomocna w sytuacji, gdy wprawdzie są wskazania do operacji ale pacjent jest obciążony schorzeniami, które utrudniają jej przeprowadzenie.

Ostrzykiwanie kręgosłupa ( blokady korzeniowe) może też pomóc w diagnozie dolegliwości bólowych, zwłaszcza gdy schorzenie kręgosłupa obejmuje więcej niż jeden poziom.

Co daje blokada kręgosłupa?

Blokada kręgosłupa powoduje miejscowe ograniczenie stanu zapalnego i zmniejszenie obrzęku, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dzięki temu, że lek podawany jest do kręgosłupa w zastrzyku, możliwe jest miejscowe podanie wyższego stężenie steroidu niż byłoby to możliwe przy podaniu doustnym lub dożylnym. To pozwala uniknąć wielu niepożądanych działań ubocznych, jakie powoduje przewlekłe stosowanie sterydów doustnych.

Na czym polega blokada kręgosłupa?

Blokadę wykonuje lekarz. Pacjent może siedzieć lub leżeć do zabiegu. Po ustaleniu odpowiedniego poziomu kręgosłupa i zdezynfekowaniu tej okolicy skóra zostaje miejscowo znieczulona. Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz wprowadza specjalną igłę  do kręgosłupa w okolicę nad workiem oponowym. Nie jest to bolesne, ale może powodować uczucie dyskomfortu Pacjenta.

W trakcie wprowadzania igły bardzo ważna jest współpraca Pacjenta: musi pozostać nieruchomo i dokładnie informować o występujących dolegliwościach bólowych – zwłaszcza w nogach. Udzielone informacje są wskazówką dla lekarza, czy koniec igły jest wprowadzony we właściwe miejsce i można bezpiecznie podać lek.

Po podaniu zastrzyku przeciwzapalnego do kręgosłupa lekarz wyciąga igłę, a w miejscu wkłucia zostaje nałożony opatrunek.

Jak się przygotować do blokady kręgosłupa?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Konieczne jest przedstawienie informacji o swoim stanie zdrowia, które zbierze lekarz w trakcie wywiadu przed zabiegiem, aby zniwelować ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli jednak Pacjent zażywa z jakichś powodów przewlekle leki przeciwzakrzepowe, to konieczne jest odstawienie tych leków na kilka dni przed zabiegiem tak, by nie doszło do krwawienia w miejscu wkłucia do kręgosłupa.

Po jakim czasie i jak długo działa blokada kręgosłupa?

Blokada nadoponowa zaczyna dawać efekt po 24-48 godzin od podania.  Efekt przeciwbólowy może utrzymać się przeciętnie 6 tygodni a czasem może to być wiele tygodni – jednak nie ma tu reguły. Wszystko zależy od schorzenia i odpowiedzi organizmu Pacjenta. U większości Pacjentów zabieg przynosi efekty, jednak u niewielkiej grupy może nie zadziałać.

Przy blokadzie korzeniowej oprócz leku podawany jest środek przeciwbólowy, dlatego zabieg daje efekt krótko po podaniu. Efekt utrzymuje się w podobnym okresie jak przy blokadzie nadoponowej.

Blokada kręgosłupa Śląsk – gdzie wykonam?

W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich wykonujemy zabiegi blokady nadoponowej lub blokad okołokorzeniowych w ramach Poradni Schorzeń Kręgosłupa. Zabiegi przeprowadzone są przez doświadczonych ortopedów wyspecjalizowanych w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa:

Dowiedz się więcej: Chirurgia Kręgosłupa

Masz dodatkowe pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę? Zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw wiadomość – skontaktujemy się z Tobą.

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Maciej Pietryga

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Maciej Pietryga – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Tomasz Wądek

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Marek Paściak

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Adam Nobis

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Adam Nobis – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Michał Białek

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Tomasz Olszewski

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Tomasz Paweł Olszewski –
  ZnanyLekarz.pl

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600