Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Chirurgiczne usuwanie blizn

Plastyka blizn/korekcja blizn w Piekarach Śląskich

Blizny to zmiana skóry spowodowana uszkodzeniem tkanki łącznej włóknistej. Mogą być wynikiem urazów, oparzeń, wcześniejszych operacji lub stanów zapalnych. W wielu przypadkach jest możliwe ich zniwelowanie za pomocą chirurgicznego zabiegu.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy się zgłosić na zabieg plastyki blizn?
  • Na czym polega korekcja blizn?
  • Chirurgiczne usuwanie blizn – jak się przygotować?
  • Co robić po zabiegu usuwania blizn?
  • Przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania blizn
  • Gdzie można usunąć blizny?

Konsultacji merytorycznych udzieliła lek. med. Danuta Pawlik-Knapik.

Kiedy się zgłosić na zabieg plastyki blizn?

Blizny mogą być nieestetyczne, co może powodować dyskomfort pacjenta i wpływać na niskie poczucie własnej wartości. Zwłaszcza blizny na twarzy, czy w innych widocznych miejscach. Dodatkowo duże blizny mogą ograniczać ruchomość stawów, dlatego warto je zniwelować.

Korekcja blizn pozwala zmniejszyć rozmiar blizny, wygładzić jej powierzchnię czy zmienić jej przebieg, co poprawia jej wygląd.

Na czym polega korekcja blizn?

Przebieg zabiegu uzależniony jest od rodzaju blizny i miejsca jej występowania. Może przebiegać w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Rodzaj znieczulenia i dopasowana metoda są dokładnie omawiane z Pacjentem w trakcie konsultacji kwalifikujących do zabiegu w Poradni Chirurgii Plastycznej. W trakcie tego spotkania Pacjent informowany jest też o przewidywanych rezultatach zabiegu, ponieważ ostateczny wygląd blizn zależy również od uwarunkowań genetycznych pacjenta oraz pielęgnacji pooperacyjnej blizn.

Wśród najczęściej stosowanych metod chirurgicznej korekcji blizn wyróżnia się:

  • Plastyka Z – polega na wycięciu starej blizny z dodatkowymi nacięciami, które nadają nowej bliźnie kształt litery „Z”, dzięki czemu dopasowuje się ona do naturalnych załamań skóry i jest mniej widoczna.
  • Plastyka W – przy zastosowaniu tej metody wycina się bliznę łamaną linią, która po zszyciu jest podobna do powtórzonej wiele razy litery „W”.
  • Wycięcie blizny i ponowne zszycie rany cienką nicią – stosowane w przypadku mniej skomplikowanych blizn.

Chirurgiczne usuwanie blizn – jak się przygotować?

Przed zabiegiem należy wykonać badania – przede wszystkim badania krwi: morfologia z rozmazem OB oraz koagulogram, które potwierdzają ogólny dobry stan zdrowia pacjenta.

O ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań przed zabiegiem, informuje dobry chirurg plastyczny podczas wizyty konsultacyjnej.

Co robić po zabiegu usunięcia blizn?

Po operacji należy unikać opalania się i stosować się do zaleceń lekarza. Może zalecić stosowanie odpowiednich maści i noszenie ubrania uciskowego. W przypadku konieczności zakupu odzieży uciskowej można zakupić ją na miejscu, w Sklepie Medycznym.

Usuwanie blizn - Śląsk

Chirurgicznym usuwaniem blizn zajmuje się m.in. chirurg plastyczny. W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich przyjmuje lek. med. Danuta Pawlik-Knapik. Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Katowice – wszystkie te miasta oddalone są o maksymalnie pół godziny drogi.

Masz dodatkowe pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę? Zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw wiadomość – skontaktujemy się z Tobą.

Zamieszony opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zostaną określone w trakcie konsultacji z lekarzem. W celu umówienia się na wizytę lub dla uzyskania dodatkowych informacji prosimy o zostawienie numeru telefonu lub adres e-mail – FORMULARZ.

poprzedni slajdnastępny slajd

Dr n. med.

Łukasz Noras

Chirurg ogólny, flebolog, proktolog

Rejestracja / Informacje:

Umów wizytę

dowiedz się więcej

Strefa wiedzy

Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600