Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Chirurgiczne usuwanie znamion

Usuwanie znamion skalpelem

Chirurgiczne usuwanie znamion to złoty standard w leczeniu znamion skórnych, w przypadku których istnieje podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych. Wycięte zmiany wysyłane są do laboratorium w celu wykonania badań histopatologicznych.

Z tekstu dowiesz się m.in.:
• Jakie znamiona usunąć?
• Jak wygląda chirurgiczne usuwanie znamion?
• Jak wygląda miejsce po znamieniu po zabiegu?
• Usuwanie znamion – jak się przygotować?
• Przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania znamion
• Kto usuwa znamiona?

Konsultacji merytorycznych udzieliła Chirurg Plastyczny lek. med. Danuta Pawlik-Knapik.

Jakie znamiona usunąć?

Na ciele może występować wiele rodzajów znamion. Najpopularniejsze są tzw. „pieprzyki” czyli znamiona barwnikowe. Niektóre mogą być oznaką czerniaka bądź innego nowotworu, dlatego warto regularnie sprawdzać swoje znamiona u dermatologa (służy temu dermatoskopia). Im wcześniej rozpozna się nowotwór i podejmie leczenie, tym większa szansa całkowitego wyleczenia. Jeżeli potrzebujesz konsultacji dermatologa, zgłoś się do Poradni Dermatologicznej w Centrum Medycznym Gabos.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie znamion?

Usuwanie zmiany skalpelem jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem. W większości przypadków przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Zależnie od umiejscowienia znamion i ich rozmiaru, chirurg dokonuje cięcia pod zmianą skórną lub dookoła niej. Następnie zakłada szwy i opatrunek.

Czas zabiegu jest uzależniony od wielkości zmiany i przeważnie zaraz po nim Pacjent może udać się do domu.

Pobrany wycinek jest wysyłany do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego.

Usuwanie znamion - jak się przygotować?

Przygotowanie do zabiegu zależy od zaplanowanego rodzaju znieczulenia. Na pewno należy umówić się wcześniej na wizytę kwalifikacyjną do chirurga, który oceni znamię i dokładnie przedstawi plan zabiegu.

Postępowanie po zabiegu usuwania znamion

Po zabiegu należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Zazwyczaj należy pielęgnować ranę do momentu wygojenia. Dodatkowo powinno się ją dezynfekować i dbać, żeby nie była przemoczona. Co więcej, warto unikać gwałtownych ruchów, szczególnie rozciągających, dlatego dobrze jest na krótki czas zrezygnować z wzmożonej aktywności fizycznej.

Po wygojeniu w wyznaczonym terminie należy zgłosić się do lekarza w celu zdjęcia szwów.

Przeciwwskazania do chirurgicznego usuwania znamion

O przeciwskazaniach do chirurgicznego usuwania znamion dokładnie poinformuje dobry chirurg w trakcie kwalifikacji do zabiegu. Nie wykonuje się takiego zabiegu u osób zażywających leki rozrzedzające krew, a także będących w trakcie infekcji wirusowych lub bakteryjnych w okolicy poddawanej zabiegowi.

Chirurgiczne usuwanie znamion na Śląsku

Chirurgicznym usuwaniem znamion zajmuje się chirurg. W Centrum Medycznym Gabos wykonuje te zabiegi m.in. lek. Med. Danuta Pawlik Knapik.

Zastanawiasz się, gdzie można zgłosić się na chirurgiczne usuwanie znamion? W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Chorzów, Bytom, Katowice – wszystkie te miasta oddalone są o maksymalnie pół godziny drogi.

W celu umówienia się na wizytę zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw swój numer telefonu w formularzu – oddzwonimy.

poprzedni slajdnastępny slajd

Dr n. med.

Łukasz Noras

Chirurg ogólny, flebolog, proktolog

Rejestracja / Informacje:

Umów wizytę

dowiedz się więcej

Strefa wiedzy

Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600