Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Plastyka powiek

Opadające powieki dodaję nam lat i sprawiają, że wyglądamy na przemęczone. Co więcej, może zmniejszyć pole widzenia i uciskać gałki oczne powodując ból głowy. Plastyka powiek poprawia całościowo wygląd twarzy i pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Dowiedz się więcej o zabiegu:

Konsultacji merytorycznych udzieliła lek. Danuta Pawlik Knapik – Chirurg plastyczny wykonujący zabiegi korekcji powiek.

Co to jest plastyka powiek?

Plastyka powiek to chirurgiczny zabieg korekcji opadających powiek. Może dotyczyć powieki górnej, dolnej lub obu na raz. W trakcie zabiegu chirurg plastyczny usuwa z powiek nadmiar skóry wraz z tkanką tłuszczową, które powstają z wiekiem. Zniwelowanie obwisłych powiek, „kurzych łapek” czy worków pod oczami wpływają na wizualne odmłodzenie wyglądu twarzy.

W jakim wieku plastyka powiek?

Ze względu na to, że opadające powieki powstają z wiekiem, korekcję powiek na ogół wykonuje się u osób dojrzałych po 35 roku życia. Nie ma górnej granicy wiekowej, dopóki Pacjentka nie ma istotnych przeciwskazań (np. chorób wykluczających możliwość przeprowadzenia zabiegu).

Jak wygląda korekcja powiek?

Zabieg plastyki powiek najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyczny wykonuje cięcie wzdłuż linii rzęs i usuwa niepotrzebny nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Następnie zszywa cięcia bardzo cienkimi nićmi dzięki czemu blizna pooperacyjna pozostaje trudno zauważalna.

Zabieg trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Po zabiegu na oczy pozostają nałożone kompresy chłodzące aby zmniejszyć obrzęk i ukoić ból. W razie potrzeby na życzenie Pacjentek podajemy środki przeciwbólowe. Pacjentki otrzymują także maść służącą do pielęgnacji ran pozabiegowych wraz z instrukcją jej stosowania. Przy zabiegu w znieczuleniu miejscowym, Pacjentki opuszczają szpital w dniu zabiegu.

Przygotowanie do plastyki powiek

Przede wszystkim konieczne jest porównanie oczekiwań Pacjentki z realnymi możliwościami wynikającymi z jej stanu zdrowia czy budowy anatomicznej. Sprawdza także czy nie występują ewentualne przeciwskazania (jak np. ciąża, wady naczyń, problemy z krzepnięciem, nieuregulowana cukrzyca lub ciśnienie, zapalenie śluzówek czy skóry). Ma to miejsce w trakcie wizyty kwalifikacyjnej w Poradni Chirurgii Plastycznej. Chirurg plastyczny udziela niezbędnych informacji i szczegółowych wskazówek dotyczących przygotowania.

Przede wszystkim niezbędne jest wykonanie badań:
Dla znieczulenia miejscowego:
morfologia i APTT, szczepienie przeciwko WZW typu B.
Dla znieczulenia ogólnego: określenie grupy krwi, morfologia, czynnik krzepnięcia (APTT i INR), poziom elektrolitów (sód, potas) poziom cukru, wydolność nerek (kreatynina), mocznik, badania moczu, EKG, szczepienie przeciwko WZW typu B.

Zaleca się też zakup kompresów chłodzących, które przydają się po powrocie do domu

Co robić po zabiegu plastyki powiek?

Po zabiegu Pacjentkom zaleca się stosowanie kompresów chłodzących i maści otrzymanej od lekarza. Po pierwszym tygodniu stopniowo ustępuje opuchlizna i zsiniaczenie. W razie swędzenia warto wykorzystać krople do oczu. Należy unikać pocierania oczu i zawilgocenia blizny pooperacyjnej, aby powieka mogła dobrze się zagoić.

W ciągu pierwszych czterech dni po zabiegu należy pamiętać, aby unikać pochylania głowy w dół. Do spania należy ułożyć głowę wysoko na poduszkach. Po 5-7 dniach usuwamy szwy. Z powodu zwiększonej wrażliwości na światło w ciągu pierwszych 3 tygodni warto nosić okulary słoneczne (dodatkowo ukryją one opuchliznę wokół oczu). Należy też unikać wysiłku fizycznego.

Po 8 dniach od zabiegu korekcji powiek można zacząć nakładać delikatny makijaż. To też czas, kiedy zwykle można wrócić do pracy.

Plastyka powiek kiedy efekty?

Efekty zabiegu są widoczne kilka tygodni po wykonanej plastyce powiek. To czas potrzebny na wygojenie się blizn pooperacyjnych i całkowity zanik opuchlizny.

Czy plastyka powiek boli?

Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu więc z reguły nie jest mocno odczuwalny przez Pacjentki. Po zabiegu możliwe jest odczuwanie umiarkowanego bólu, który powinien ustąpić w ciągu kilku dni.

Jak długo utrzymuje się efekt plastyki powiek?

Efekt plastyki powiek ze względu na postępujące procesy starzenia utrzymuje się około 7-10 lat. Zazwyczaj nie wymaga powtarzanie zabiegu na powiece dolnej.

Czy plastyka powiek jest bezpieczna?

Aby zapewnić jak największy komfort Pacjentki i bezpieczeństwo, Chirurg plastyczny i anestezjolog (w przypadku znieczulenia ogólnego) przeprowadzają dokładny wywiad z Pacjentką przed zabiegiem i wykluczają wszelkie przeciwwskazania.

Koszt plastyki powiek

Cena zabiegu w Centrum Medycznym Gabos to 5.000 dla powiek górnych i 6 500 zł dla powiek dolnych.

Gdzie wykonam plastykę powiek?

Zabiegi chirurgicznej korekcji powiek przeprowadzamy m.in. w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Z naszych usług korzystają nie tylko mieszkańcy okolicznych miast jak Katowice, Chorzów, Bytom, Sosnowiec czy Tarnowskie Góry, ale i ościennych województw – z okolic Krakowa, Łodzi czy Opola.

Jeżeli zastanawiasz się nad zabiegiem umów się na konsultację do Poradni Chirurgii Plastycznej, gdzie chirurg plastyczny lek. Danuta Pawlik-Knapik opowie o zabiegu i odpowie na wszystkie wątpliwości czy pytania.

Skontaktuj się pod numerem telefonu: 32 390 36 00

lub za pomocą poniższego formularza.

    Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

    dowiedz się więcej

    Strefa wiedzy

    Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600