Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena pojawia się najczęściej  pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Występuje 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zabieg uwolnienia przykurczu Dupuytrena jest jedyną stosowaną metodą leczenia tego schorzenia. Dowiedz się więcej na temat choroby i metod jej leczenia.

Tekst przygotował dr n. med. Jan Franiel – Ortopeda i Traumatolog Ruchu specjalizujący się w leczeniu przykurczu Dupuytrena i innych schorzeń związanych z kończyną górną.

Co to jest przykurcz Dupuytrena?

Jest to schorzenie polegające na bliznowaceniu i włóknieniu powięzi leżącej pod skórą na ręce zwanej rozcięgnem dłoniowym. Może to powodować powstanie guzków i sfałdowania skóry dłoni, a w dalszym etapie doprowadzić do pociągnięcia palców do pozycji zgięcia czyli ich zgięciowego przykurczu, stąd też często stosowana nazwa tej choroby – przykurcz Dupuytrena. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga, który jako pierwszy opisał tę jednostkę.

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena – IV i V palec

Skąd się bierze choroba?

Pod skórą dłoni leży warstwa tkanki zwana powięzią lub rozcięgnem dłoniowym, która uniemożliwia przesuwanie się skóry w czasie chwytu. U niektórych ludzi tkanka ta bliznowacieje pociągając skórę dłoni i palców.

Najczęściej przykurz dotyczy palca serdecznego i małego (IV i V), chociaż wszystkie pozostałe, łącznie z kciukiem, mogą także być objęte procesem chorobowym.

Schorzenie wydaje się być dziedziczne i zwykle rozpoczyna się w wieku dorosłym z nieznanych przyczyn. Zmiany nie są bolesne i mają łagodny charakter, ale przebieg choroby jest nieprzewidywalny, u jednych ogranicza się do wytworzenia guzków skóry, u innych powstaję poważne przykurcze zgięciowe kilku palców znacznie upośledzające funkcję ręki.

Jak leczyć przykurcz Dupuytrena?

Nie są znane metody zapobieganiu przykurczowi i rozwojowi choroby. Próby siłowego pokonania przykurczu (redresje) mogą jedynie przyspieszyć postęp schorzenia. Szynowanie znajduje zastosowanie w okresie pooperacyjnym.

Stosowaną metodą leczenia jest leczenie operacyjne (uwolnienie przykurczu Dupuytrena).

Na czym polega uwolnienie przykurczu Dupuytrena?

Leczenie operacyjne uważane jest za jedyne skuteczne w przykurczu Dupuytrena. Zabieg polega na wycięciu zmienionych fragmentów rozcięgna dłoniowego.  Pozwala to w  większości przypadków zniesienie lub co najmniej na zmniejszenie przykurczu objętych schorzeniem palców i przywrócenie możliwości ich swobodnego ruchu. Wynik zależy głównie od tego jakie stawu objęte są przykurczem, jaki jest stopień przykurczu i jak długo trwa taki stan. Zasadniczo lepiej rokuje przykurcz stawu śródręczno –paliczkowego niż stawu międzypaliczkowego bliższego.

Jak efekty daje leczenie operacyjne?

Zależy to od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, płci i jego ogólnego stanu zdrowia, a także od współpracy pacjenta z lekarzem w okresie pooperacyjnym.

Większość pacjentów operowanych z powodu choroby Dupuytrena jest przekonana, że dokonała właściwego wyboru poddając się leczeniu operacyjnemu. Przykurcz po operacji zwykle zmniejsza się, a jeżeli operacja nie jest przeprowadzana w zbyt zaawansowanym etapie, to po zabiegu można uzyskać pełny wyrost przykurczonych palców.

przykurcz dupuytrena przed i po operacji

Należy zaznaczyć, że leczenie operacyjne nie leczy samej choroby a tylko likwiduje jej następstwa –zaburzający funkcję ręki przykurcz palców. Statycznie jedna trzecia operowanych pacjentów będzie miała w przyszłości podobne problemy-bądź to z powodu pojawienia się choroby w innym miejscu ręki, lub nawrotu zmian w obszarze operowanym.

 

Postępowanie pooperacyjne

Po zabiegu stosuje się zwykle przez kilka dni unieruchomienie szyną gipsową, co sprzyja gojeniu się rany oraz drenaż rany mający zapobiec powstaniu krwiaka.

Dren usuwa się po jednym lub dwóch dniach. Unieruchomienie po 8 do 10. Po tym czasie usuwa się także szwy i pacjent rozpoczyna samodzielnie i ćwiczenia. Po pełnym zagojeniu rany wskazane może być masaż blizny. Z reguły nie jest niezbędne stosowanie fizykoterapii.

Możliwe powikłania zabiegu

Najczęstszym powikłaniem zabiegu uwolnienia przykurczu Dupuytrena jest powstanie podskórnego krwiaka w okresie pooperacyjnym, który może wymagać usunięcia w warunkach sali operacyjnej.

W wyjątkowo trudnych przypadkach zaawansowanego przykurczu w czasie preparowania zwłókniałej tkanki może dojść do uszkodzenia nerwu palcowego. Natychmiast szyje się nerw, ale przez kilka tygodnie może występować osłabione czucie na palcu.

Niekiedy może dojść do miejscowej martwicy skóry, co przedłuża okres gojenia, może także być konieczne wykonanie przeszczepu skóry.

Krańcowo rzadko może po zabiegu dojść do powstania zespołu algodystroficznego ręki tzw. zespołu Sudecka. Na jego obraz składa się obrzęk, bóle i ograniczenia czynnego ruchu zgięcia palców ze plamistym zanikiem kości ręki w obrazie RTG.

Gdzie leczyć przykurcz Dupuytrena?

Leczeniem takich chorób jak przykurcz Dupuytrena zajmują się m.in. specjaliści ortopedzi i traumatolodzy. W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich przyjmujemy Pacjentów w wyspecjalizowanej w leczeniu kończyny górnej Poradni Chirurgii Ręki. Tutaj też kwalifikujemy Pacjentów do zabiegów operacyjnych wykonywanych w naszym Centrum Medycznym.

Rejestracja: 32 390 36 00

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Jan Franiel

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Jan Franiel – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  dr n. med.

  Mateusz Stolarz

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Mateusz Stolarz – ZnanyLekarz.pl

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600