Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Rekonstrukcja ACL

Rekonstrukcja ACL jest wykorzystywana w leczeniu uszkodzeń więzadła kolanowego przedniego.

Dowiedz się więcej o operacji kolana:

 

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Mateusz Stolarz – ortopeda specjalizujący się m.in. w artroskopowych operacjach kolana.

Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem.

 

 

Co to jest rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego)?

Rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego, z ang. Anterior Cruciate Ligament)  to artroskopowa rekonstrukcja uszkodzonego więzadła. Dzięki nowoczesnej, małoinwazyjnej technice leczenia niestabilności w kolanie, wykonanie zabiegu, wiąże się z mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich, co minimalizuje ryzyko powikłań.To pozwala pacjentom w większości przypadków na szybszy powrót do aktywności zawodowej i sportowej w porównaniu do klasycznych metod operacyjnych.

Kiedy zalecany jest zabieg?

Rekonstrukcja więzadła przedniego wskazana jest w przypadku pacjentów, u których występuje niestabilność kolana na skutek pełnego zerwania więzadła, a także u młodych aktywnych w przypadku zerwania częściowego z odczuciem niestabilności. Kontuzje tego typu powstają w wyniku urazów skrętnych stawu kolanowego, często przy uprawianiu sportu.

Przewlekła niestabilność może powodować długotrwały ból czy powstawanie zmian zwyrodnieniowych. Ważną rolę odgrywa czas od kontuzji. Najlepiej jeżeli zabiegi wykonany jest w jak najkrótszym czasie od wystąpienia urazu. Natomiast musi być poprzedzony dokładną diagnostyką opartą m.in. o wywiad, badanie ortopedyczne i badania obrazowe.

Jak przygotować się do zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)?

Przed kwalifikacją na zabieg w Centrum Medycznym Gabos Pacjenci odbywają wizytę kwalifikacyjną u lekarza ortopedy wyspecjalizowanego w artroskopowym leczeniu schorzeń kolana w Poradni Schorzeń i Urazów Kolana. Lekarz na podstawie wywiadu, badania i wyników badań obrazowych dobiera najwłaściwszą metodę leczenia. 

Z Pacjentami, którzy wykonują zabieg ACL w naszej placówce, kontaktuje się nasz Koordynator Oddziału Chirurgii Krótkoterminowej i przedstawia kolejne kroki. Informuje o koniecznych badaniach do wykonania przed operacją (morfologia, grupa krwi potwierdzona czyli 2xoznaczona), APTT, INR, kreatynina, poziom elektrolitów, EKG  ) oraz umawia na konsultację z anestezjologiem, aby przygotować pacjenta do znieczulenia. Wyznaczany jest też termin zabiegu.

Jeżeli jest taka możliwość warto skorzystać z prehabilitacji przed operacją (ćwiczeń i spotkania edukacyjnego przygotowujących do operacji), co może pomóc w szybszym powrocie do sprawności po operacji. Zabiegi takie przeprowadzamy w naszej Pracowni Rehabilitacji 

W dniu zabiegu Pacjent zgłasza się z wynikami badań do Rejestracji, gdzie zostaje otoczony opieką Koordynatora i prowadzony przez kolejne krok przygotowania.

Jak wygląda rekonstrukcja więzadła krzyżowego?

Rekonstrukcję ACL wykonuje się na sali operacyjnej. Po znieczuleniu Pacjenta lekarz ortopeda wykonuje jedynie niewielkiego nacięcie na skórze pozwalające na wprowadzenie rurki (kaniulę), którą wprowadza kamerę i narzędzia. Najpierw specjalista ocenia więzadło i pozostałe struktury wewnątrz kolana. Następnie pobiera wybrane ścięgna do przeszczepu (np. z niewielkiego cięcia przed kolanem). Kiedy są właściwie przygotowane wprowadza je do wykonanych tuneli kostnych i odpowiednio mocuje. Chirurg ortopeda sprawdza stabilność przeszczepu,  usuwa narzędzia z kolana i zszywa rany.

Po operacji Pacjent zostaje przewieziony na oddział.

Kolano po rekonstrukcji ACL

Kolano po rekonstrukcji ACL może wrócić do pełnego zakresu ruchomości mniej więcej w trzecim miesiącu po zabiegu (zakładając systematyczne ćwiczenia). Wymaga to jednak odpowiednich ćwiczeń. W początkowym okresie Pacjent powinien wspierać się kulami, jednak już w 6-7 miesiącu po operacji może powrócić do lekkich sportów. Sportowcy profesjonalni i amatorscy mogą powrócić do sportów bardziej obciążających kolano (np. narciarstwo, piłka nożna, koszykówka) około rok po operacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL

Rehabilitacja jest kluczowa w powrocie do sprawności. Pierwsze ćwiczenia i pionizacja pacjenta następują już w pierwszej dobie po operacji. Fizjoterapeuta uczy pacjenta prawidłowego poruszania się o kulach (co jest pomocne do 3 tygodni od zabiegu). 

Po powrocie do domu rehabilitacja powinna być kontynuowana pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jest to kluczowe dla minimalizacji bólu i obrzęku po operacji i przywrócenia pełnego zakresu ruchu w kolanie. Po zdjęciu szwów warto też rozpocząć terapię blizny, aby zminimalizować jej wielkość i bolesność. Istnieje możliwość kontynuowania rehabilitacji w naszej Pracowni Rehabilitacji. Dowiedz się więcej: Rehabilitacja po urazie kolana.

Rekonstrukcja ACL - cena

Całkowity koszt operacji ocenia lekarz na wizycie kwalifikacyjnej. Zależy on od liczby i rodzaju procedur do wykonania wynikających m.in. od stanu zdrowia pacjenta, miejsca zerwania więzadła i czasu od kontuzji.

Cena zabiegu bez implantu w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach zaczyna się od 11 000 zł + implantu.

W cenie zabiegu znajduje się dodatkowo:

 • znieczulenie do zabiegu
 • pobyt w szpitalu wg zaleceń lekarza
 • opieka lekarska i pielęgniarska podczas pobytu
 • pełne wyżywienie podczas pobytu
 • środki przeciwbólowe po operacji
 • uruchomienie przez fizjoterapeutę w 1 dobie po zabiegu
 • wizyta kontrolna z usunięciem szwów.

Gdzie zrobić rekonstrukcję ACL?

Zabiegi rekonstrukcji więzadła krzyżowego można wykonać w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Mamy zespół lekarzy ortopedów doświadczonych w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

Rejestracja: 32 390 36 00

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  poprzedni slajdnastępny slajd

  dr n. med.

  Mateusz Stolarz

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Mateusz Stolarz – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Piotr Łukasik

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Piotr Łukasik – ZnanyLekarz.pl

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600