Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Usuwanie nowotworów skóry i stanów przednowotworowych

Chirurgiczne usunięcie nowotworu skóry w Piekarach Śląskich

Nowotwory skóry są jedną z najczęściej występujących odmian nowotworów w Polsce – wynika z danych zawartych w raportach Krajowego Rejestru Nowotworów. W początkowej fazie wyglądają bardzo niepozornie, jednak nie należy ich bagatelizować. Mogą szybko się rozrastać i niszczyć organizm. W zaawansowanej fazie mogę wymagać poważnych operacji plastycznych z przeszczepem skóry.

Dlatego nie warto odwlekać wizyty u specjalisty. Należy wykonywać profilaktyczne badanie zmian na skórze zwłaszcza wiosną przed okresem zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne i usuwać zmiany, jeżeli lekarz zakwalifikuje je do wycięcia.

Chirurgiczne usuwanie notworów skóry - kiedy się zgłosić?

Na usuwanie podejrzanych zmian skórnych należy zgłosić się w przypadku wystąpienia nowotworów takich jak:

 • rak podstawnokomórkowy,
 • rak kolczystokomórkowy,
 • czerniak.

Dobrze jest też skonsultować z lekarzem w przypadku wystąpienia zmian przednowotworowych, jak:

 • rogowacenie słoneczne, chemiczne lub białe
 • róg skórny,
 • przerosty blizn.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy należy usunąć zmianę skórną lub czy jest zmianą nowotworową, warto zgłosić się wcześniej na konsultacje do Poradni Dermatologicznej, gdzie lekarz dermatolog wykona dermatoskopowe badanie skóry.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie nowotworu skóry?

Nie ma jednego scenariusza zabiegu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania nowotworu (czyli wielkości i głębokości zmiany). W przypadku niewielkich zmian, wystarczy znieczulenie miejscowe i założone szwy, które wyciąga się po kilku dniach od zabiegu. Jeżeli zmiany nowotworowe są duże może się okazać, że konieczny jest przeszczep skóry lub rekonstrukcja. Taki zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czas pobytu na obserwacji w Centrum Medycznym Gabos wynosi zazwyczaj 1 dzień.

W czasie operacji chirurg wycina zmianę nowotworową skóry wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Po czym w miejscu rany pooperacyjnej zakładane są szwy oraz opatrunek.

Postępowanie po zabiegu usunięcia nowotworu skóry?

Pobrany w trakcie operacji wycinek wysyłany jest do badania histopatologicznego, celem oceny, czy zmiana ma charakter złośliwy.

Po usunięciu raka skóry przez kilka dni wskazane jest ograniczenie dużej aktywności fizycznej i gwałtownych ruchów, aby rana mogła się zagoić. Powstała po operacji blizna początkowo może być widoczna, ale z upływem czasu zmniejszy się i zblednie.

Usuwanie nowotworów skóry - gdzie wykonam na Śląsku?

Chirurgiczne usuwanie nowotworów skóry przeprowadza w Centrum Medycznym Gabos chirurg plastyczny – lek. med. Danuta Pawlik-Knapik. Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Katowice – wszystkie te miasta oddalone są o maksymalnie pół godziny drogi.

Masz dodatkowe pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę?

Zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw wiadomość – skontaktujemy się z Tobą.

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.
  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Łukasz Noras

  Chirurg ogólny, flebolog, proktolog

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Szymon Przystański

  Chirurg ogólny

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600