Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Wertebroplastyka

Potocznie: "cementowanie kręgosłupa".

Dowiedz się więcej o zabiegu:

Konsultacja merytoryczna: Lek. Tomasz Olszewski – ortopeda wyspecjalizowany w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej o małoinwazyjnych operacjach kręgosłupa w Centrum Medycznym Gabos? Kliknij: Chirurgia Kręgosłupa

Co to jest wertebroplastyka kręgosłupa?

Wertebroplastyka należy do nowoczesnych metod leczenia schorzeń kręgosłupa. U części chorych stanowi alternatywę dla klasycznych operacji kręgosłupa i w wielu przypadkach pozwala na poprawę komfortu życia chorego.

Wykorzystuje się ją w leczeniu złamań kompresyjnych kręgosłupa. Przeprowadza się ją podając Pacjentowi tzw. cement kostny, stąd też potoczna nazwa: cementowanie kręgosłupa.

Dzięki zabiegowi wertebroplastyki kręgosłupa możliwe jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych lub ich usunięcie. Jest to zabieg małoinwazyjny więc czas powrotu do aktywności po zabiegu jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji.

Wskazania do wertebroplastyki

Wertebroplastyka kręgosłupa prowadzi do ustabilizowania złamania (lub złamania zagrażającego), dzięki czemu ból pleców zmniejsza się lub całkowicie ustępuje.  Jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy pacjenci mają dolegliwości, które nie ustąpiły po leczeniu zachowawczym.

Tę metodę stosuje się m.in. w leczeniu:

 • kompresyjnych złamań kręgosłupa spowodowanych osteoporozą,
 • niektórych przypadkach urazowych złamań kręgosłupa,
 • naczyniaków,
 • przerzutów nowotworowych do kręgosłupa.

Decyzję o możliwości wykonania zabiegu wertebroplastyki podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia chorego i wyników badań (RTG, TK oraz MRI kręgosłupa). W Centrum Medyczny Gabos ma to miejsce w Poradni Schorzeń Kręgosłupa.

Jak wygląda wertebroplastyka kręgosłupa?

Do zabiegu stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe oraz sedację. Pacjent leży w pozycji na brzuchu. Lekarz pod kontrolą monitora RTG wprowadza specjalną igłę do trzonu złamanego kręgu i podaje przez nią cement kostny wzmacniając tym samym dany krąg. Cement podany w formie półpłynnej po kilkunastu minutach twardnieje (zastygnięty twardością przypomina zdrową kość).

Po wszystkim wyjmuje igłę i opatruje miejsce wkłucia.

Zabieg trwa ok. 20 minut i wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia, co znaczy, że w większości przypadków pacjent może opuścić szpital w dniu zabiegu.

Wertebroplastyka- jakie ma korzyści?

Dzięki temu, że wertebroplastyka jest zabiegiem małoinwazyjnym i stosunkowo skutecznym, w wielu przypadkach przynosi szybkie efekty w postaci ustąpienia dolegliwości bólowych. Cement kostny stabilizuje złamany krąg, co znacznie skraca noszenie gorsetu ortopedycznego. W przypadku podejrzenia złamania patologicznego na tle nowotworowym istnieje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego.

Zazwyczaj nie wymaga długiej rekonwalescencji. Niedługo po zabiegu pacjent może wrócić do domu i wykonywać codzienne czynności. Zaleca się unikać podnoszenia ciężarów przez 6 tygodni po operacji, aby umożliwić pełne wygojenie złamania.

Zdecydowanie mniejsza jest blizna pooperacyjna – ok. 2-3 mm, nie dochodzi do uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych. Ze względu na minimalne rozmiary pola operacyjnego niewielkie jest również ryzyko infekcji w obrębie rany pooperacyjnej oraz praktycznie nie występują bóle w okolicy blizny.

Rehabilitacja po wertebroplastyce kręgosłupa

Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po zabiegu wertebroplastyki możliwy jest powrót do pełniejszej aktywności po około 4-6 tygodniach. Rehabilitacja kręgosłupa w tym przypadku polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń stabilizujących kręgosłup.

Można wykonać ją m.in. w ramach działania naszej Poradni Rehabilitacyjnej. Więcej informacji: 32 390 36 00

Wertebroplastyka Śląsk – gdzie wykonam?

W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich wykonujemy zabiegi wertebroplastyki i inne operacje kręgosłupa. Operacje przeprowadzone są przez doświadczonych ortopedów wyspecjalizowanych w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa:

Dowiedz się więcej: Chirurgia Kręgosłupa

Masz dodatkowe pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę? Zadzwoń na Rejestrację: 32 390 36 00 lub zostaw wiadomość – skontaktujemy się z Tobą.

  Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Napisz do nas!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z Polityką prywatności.

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Maciej Pietryga

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Maciej Pietryga – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Tomasz Wądek

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Marek Paściak

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Dr n. med.

  Adam Nobis

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Adam Nobis – ZnanyLekarz.pl

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Michał Białek

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  poprzedni slajdnastępny slajd

  Lek. med.

  Tomasz Olszewski

  Ortopeda i traumatolog narządu ruchu

  Rejestracja / Informacje:

  Umów wizytę

  Tomasz Paweł Olszewski –
  ZnanyLekarz.pl

  dowiedz się więcej

  Strefa wiedzy

  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600