Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Zaparcia u dzieci

Strefa wiedzy

Rodzice maluchów często zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami takimi jak zaparcia. Powodują one ból oraz spory dyskomfort. W większości przypadków jednak, wprowadzenie kilku zmian w diecie malucha pozwala przywrócić komfort wypróżniania się.

Poradnia urologii dziecięcej jest miejscem, w którym specjaliści wybiorą indywidualnie dobraną metodę walki z zaparciami. W dzisiejszym wpisie powiemy, czym w ogóle są zaparcia u dzieci oraz co może być powodem ich powstawania.

Jak objawiają się zaparcia?

Najczęstsze objawy zaparć u dzieci to między innymi:

  • wypróżnienia rzadsze niż dwa razy w tygodniu,
  • oddawanie twardych stolców,
  • ból przy wypróżnianiu.

U wielu dzieci występuje również tak zwana postawa retencyjna. Oznacza to, że dziecko przerywa zabawę, zastyga w bezruchu, zaciska pośladki, krzyżuje nogi, a po ustąpieniu uczucia parcia wraca do zabawy.

Warto także zaznaczyć, że zaparciom u dzieci towarzyszą również inne objawy, takie jak bóle brzucha, utrata apetytu, wymioty czy nawet infekcje dróg moczowych.

Przyczyny zaparć u maluchów

W większości, bo w ponad 90 procentach przypadków przyczyną zaprać u dzieci są zaburzenia czynnościowe, czyli takie niezwiązane z żadną chorobą organiczną. Przyczyną tej dolegliwości są najczęściej błędy żywieniowe oraz niedojrzałość układu pokarmowego dziecka.

Zaparcia pojawiają się często w okresach przejścia z karmienia piersią na sztuczne mieszanki, okres odpieluchowywania czy podjęcie zajęć w przedszkolu.

Jak pomóc dziecku?

Proces leczenia dziecięcych zaparć jest niestety długotrwały. Co więcej, wymaga on od rodziców cierpliwości oraz dużej determinacji i zaangażowania. W leczeniu zaparć u dzieci bardzo ważne jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Bywa że tylko takie wielokierunkowe działania są w stanie pomóc.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, pomoc możemy uzyskać w poradnia urologii dziecięcej. Podczas wizyty, lekarz przeprowadzi wywiad oraz wykonana podstawowe badania. Może być to na przykład badanie palpacyjne brzucha oraz badanie per rectum (przez odbyt).

Dzieci cierpiące na zaparcia często muszą przyjmować leki zmiękczające stolec i ułatwiające wypróżnianie. Trwa to niestety stosunkowo długo, a leki odstawiane są stopniowo.

Jeśli chodzi o pomoc rodziców w domu, warto próbować przekonywać dziecko, że „robienie kupki” jest pozytywną i bezbolesną czynnością. Należy także pamiętać o kilku ważnych zasadach, a mianowicie:

  • odpowiednie nawodnienie organizmu poprzez spożywanie właściwej ilości wody,
  • trening korzystania z toalety,
  • wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej,
  • pomoc psychologa lub psychiatry.

Nieleczone zaparcia mogą być sporym zagrożeniem

Rodzice maluchów w żadnym wypadku nie powinni lekceważyć zaparć u swoich pociech. Zaleganie mas kałowych powoduje rozciągnięcie ścianek odbytnicy i stopniowego zaniku czucia potrzeby wypróżnienia.

Zaparcia mogą również negatywnie odbić się na psychice dziecka. Maluch może mieć z tego powodu zaburzenia emocjonalne, lub nawet depresję. Wydłużone odstępy pomiędzy wypróżnianiem mogą też prowadzić do upośledzenia drożności jelita, a wtedy niezbędny jest pobyt w szpitalu.

Jeśli więc podejrzewasz, że Twoja pociecha cierpi na zaparcia, nie czekaj – skonsultuj się z odpowiednim specjalistą. Możesz to zrobić w Poradni Urologii Dziecięcej w naszym Centrum Medycznym.

Więcej informacji i rejestracja: 32 390 36 00.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600