Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. Konsultacji merytorycznych udzielił urolog – dr n. med. Mateusz Adamkiewicz
Uroflowmetria
Uroflowmetria to badanie diagnostyczne, które służy do oceny funkcji układu moczowego. Jest bezinwazyjne i bezbolesne. Podczas badania urządzenie mierzy i rejestruje szybkość i objętość strumienia moczu podczas mikcji (oddawania moczu).
Przebieg
Podczas uroflowmetrii pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia, zwanego uroflowmetrem. Urządzenie mierzy i rejestruje objętość moczu oraz szybkość strumienia moczu. Wyniki pomiarów pozwalają ocenić wiele parametrów, takich jak maksymalna szybkość przepływu moczu, całkowita objętość, czas trwania mikcji i kształt krzywej przepływu.
Korzyści uroflowmetrii
Uroflowmetria jest pomocna w diagnozowaniu różnych schorzeń układu moczowego, takich jak zaburzenia wypływu moczu, obstrukcje, osłabienie mięśni pęcherza, zaburzenia czynnościowe pęcherza moczowego oraz nadmierne napięcie mięśniowe. Badanie to może być również stosowane do monitorowania skuteczności leczenia i oceny postępu terapii.