Konsultacja merytoryczna dr n. med. Damian Pres.
Wskazania do wykonania próby wysiłkowej
Próbę wysiłkową najczęściej wykonują pacjenci kardiologiczni (np. po zawałach serca, z arytmią, chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym) lub osoby aktywnie uprawiający sport (amatorzy i zawodowcy).
Wśród przeciwwskazań są m.in. ostre zaburzenia kardiologiczne, zaburzenia rytmu serca czy niestabilna choroba wieńcowa, dlatego badanie poprzedzone jest konsultacją z lekarzem, który dopuszcza do badania.
Jak się przygotować do testu wysiłkowego EKG?
Aby wyniki badania były jak najbardziej miarodajne 12 godzin przed testem należy unikać większego wysiłku fizycznego. 3 godziny przed badaniem należy nie palić papierosów i nie jeść.
Warto przyjść do Pracowni Testów Wysiłkowych przynajmniej kwadrans wcześniej, aby chwilę odpocząć. W przypadku zażywania leków na stałe należy skonsultować z lekarzem sposób ich przyjmowania.
Warto też zabrać ze sobą do wglądu karty informacyjne ze szpitali i wyniki poprzednich prób wysiłkowych czy badań EKG (jeżeli posiadamy). Mężczyźni proszeni są o wydepilowanie torsu (elektrody muszą być przyklejone bezpośrednio do ciała).
Jak się ubrać na próbę wysiłkową?
Na badanie wydolnościowe warto przyjść w luźnym, wygodnym sportowym ubraniu i zabrać ze sobą sportowe buty. Powinno ono umożliwiać swobodne rozebranie się do pasa (po to aby przykleić elektrody do skóry klatki piersiowej). Kobiety powinny mieć założony sportowy stanik (w klasycznym występują metalowe fiszbiny, haftki, które mogą zaburzać wynik.
Jak wygląda próba wysiłkowa?
Przed badaniem do klatki piersiowej pacjenta przyklejane są elektrody elektrokardiografu, który monitoruje pracę serca w trakcie badania.
Dodatkowo zakłada się mankiet do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Następnie Pacjent rozpoczyna chodzenie po bieżni.
Co 3 minuty zwiększany jest poziom wysiłku fizycznego. Jeżeli nie wystąpią wcześniej żadne wskazania do wcześniejszego przerwania testu, badanie kończy się po osiągnięciu limitu tętna właściwego dla wieku pacjenta.
Jak długo trwa próba wysiłkowa?
Badanie trwa około 30 minut. Jeżeli Pacjent w trakcie badania poczuje się źle, zostaje ono przerwane.
Wskazania do przerwania testu wysiłkowego
Nadzorujący test wysiłkowy przerywa go, jeżeli u pacjenta pojawią się taki objawy jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszności, czy zaburzenia rytmu w zapisie EKG.
Wyniki próby wysiłkowej
Po wykonaniu próby wysiłkowej Pacjent otrzymuje wynik: dodatni lub ujemny. Wyniki ujemny oznacza, że Pacjent ukończył badanie nie zgłaszając żadnych dolegliwości, a EKG również nie wykazało żadnych nieprawidłowości.
Wynik dodatni może sugerować problemy z chorobą niedokrwienną serca i wymaga dalszej diagnostyki.
Wyniki badania za każdym razem musi ocenić lekarz kardiolog.
Ile kosztuje próba wysiłkowa?
Cena próby wysiłkowej w Centrum Medycznym Gabos to 150 zł.