Strona główna >>> Terapia depresji

Terapia depresji

terapia depresji

Z depresją zmaga się coraz więcej osób w różnym wieku. Do głównych objawów tej choroby należą między innymi bak radości życia czy nieustanny smutek. Objawów depresji absolutnie nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona depresja może w znaczny sposób pogarszać jakość życia. Jakie istnieją więc sposoby na leczenie depresji? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Leki na depresję

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej niż pół roku w przypadku pojedynczego epizodu depresji. Klasyczny podział obejmuje leki o profilu: uspokajającym, aktywizującym oraz ogólnym. Z uwagi na budowę chemiczną i mechanizm działania leków można wyróżnić:

  • selektywne inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI) – to obecnie najpopularniejsze leki przeciwdepresyjne. Są zdecydowanie lepiej tolerowane przez organizm niż leki trójpierścieniowe.
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) – jest to grupa najstarszych środków przeciwdepresyjnych. Uznawane są za skuteczne w leczeniu, nawet w ciężkiej postaci depresji,
  • leki o podwójnym mechanizmie działania (SNRI), czyli takie których mechanizm polega na blokowaniu zwrotnego wychwytu zarówno serotoniny i noradrenaliny,
  • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – Leki te stosowane są często u osób, u których występują inne problemy psychiczne,
  • leki z grupy SARI – stosowane u chorych na depresję z pobudzeniem i zaburzeniami snu,
  • Oprócz leczenia farmakologicznego istotną częścią procesu terapeutycznego jest uczestniczenie w psychoterapii. Ma ona duże znaczenie w łagodzeniu trudności w radzeniu sobie z problemami, co bywa jednym z czynników mogących wywołać depresję.

Jak wygląda psychoterapia w depresji?

Jeśli chodzi o metody leczenia depresji pomocna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na wyłapywaniu negatywnych myśli i przekonań pacjentów, odpowiedzialnych za nasilanie negatywnych emocji oraz prowadzących do włączenia nieadaptacyjnych sposobów radzenia sobie z nimi: wycofania z aktywności, ruminowaniu, itd. Skuteczność terapii potwierdzona została w wielu badaniach naukowych. Równie skuteczna jest terapia behawioralna, skupiająca się na zmianie zachowania pacjenta – jego behawioralnej aktywizacji.

Innym rodzajem psychoterapii stosowanej w leczeniu depresji jest terapia interpersonalna – jest to również krótkoterminowa terapia o potwierdzonej w badaniach skuteczności, skupiająca się na aktualnych problemach pacjenta, szczególnie w obszarze relacji z bliskimi: utracie bliskiej osoby, konflikcie z najbliższymi, zmianie roli życiowej lub trudnościach w komunikacji.

Profesjonalna psychoterapia uczy dostrzegania symptomów nawrotu depresji i pozwala w porę zareagować na nawroty choroby, zatrzymując ją zanim ta zdąży na dobre się rozwinąć. Leczenie depresji za pomocą psychoterapii oraz terapii zajęciowej i ruchu w połączeniu ze stosowaniem środków farmakologicznych pozwalają wydłużyć okresy pomiędzy kolejnymi atakami depresji często do nawet kilku lat.

Jak długo leczy się depresję?

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, wymagającym kontynuacji jeszcze długo po całkowitym ustąpieniu objawów depresji. W przypadku pierwszego zachorowania na depresję, leki należy stosować przez 6-12 miesięcy od momentu ustąpienia objawów. W przypadku depresji nawracającej czas stosowania jest znacznie dłuższy (kilka lat), czasami nawet bezterminowy. Optymalny czas stosowania leku uzgadnia psychiatra w porozumieniu z pacjentem , w oparciu o analizę wielu czynników.

Warto również dodać, że pierwszych efektów działania leku przeciwdepresyjnego należy spodziewać się najwcześniej po około 2 tygodniach przyjmowania pełnej dawki terapeutycznej. To jest czas, po którym psychiatra wraz z pacjentem dokonuje wstępnej oceny skuteczności leczenia.

Jeśli zauważyłeś u siebie lub u bliskiego objawy depresji, warto udać się do poradni zdrowia psychicznego. Doświadczeni specjaliści na pewno pomogą w rozwiązaniu problemu.

 

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.

Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas