Badanie USG tarczycy pozwala określić rozmiar, stan i wielkość tego organu. Wykonuje się je przy podejrzeniu guzków tarczycy lub monitorowania wykrytych już zmian. To proste, bezinwazyjne i bezbolesne badanie jest także pomocne w zdiagnozowaniu zapalnych zmian tarczycy takich jak choroba Hashimoto.
Jak przygotować się do badania tarczycy?
Jeśli wybieramy się na USG tarczycy, warto założyć ubranie, w którym mamy odsłoniętą szyję. Przed badaniem pacjent powinien ściągnąć biżuterie.
Jak wygląda badanie USG?
USG tarczycy wykonywane jest przy pomocy ultrasonografu. Szyję pacjenta pokrywa się specjalnym żelem, a następnie lekarz przykłada głowicę aparatu USG i przesuwa ją w celu uzyskania jak najdokładniejszego obrazu pozwalającego określić ogólny stan tarczycy. Badanie trwa około 10 minut i jest bezbolesne.
Kiedy należy wykonać USG tarczycy?
Badanie USG tarczycy głównie zalecane jest przez lekarza w przypadku powiększonego obwodu szyi lub jako element pozwalający określić skuteczność hormonalnego leczenia niedoczynności, lub nadczynności tego organu. Często także podczas badania dotykowego następuje podejrzenie ewentualnych zmian, które są wskazaniem do wykonania USG.
Badanie USG tarczycy w ramach profilaktyki
Wykonanie badania w celach profilaktycznych zaleca się co najmniej raz na trzy lata, natomiast w przypadku wcześniejszego wystąpienia nowotworu tarczycy w rodzinie należy USG wykonać raz na rok. Częściej niż w ramach profilaktyki badanie te muszą wykonywać także osoby po przebytej radioterapii.
Badanie USG tarczycy wykonać można w Centrum Medycznym Gabos.
Więcej informacji: 32 390 36 00
Udostępnij artykuł: