Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. Konsultacji merytorycznych udzielił ortopeda i traumatolog narządu ruchu – dr n. med. Mateusz Stolarz.
Wskazania do artroskopii kolana
Artroskopia stawu kolanowego (kolana) to małoinwazyjna metoda leczenia schorzeń i urazów kolana. :Artroskopia diagnostyczna wykonywana jest w celu pogłębionej diagnozy schorzeń stawu kolanowego. Jako zabieg naprawczy, lekarze wykorzystują ją w leczeniu m.in.: uszkodzenia łąkotek, więzadeł, chrząstki stawowej czy obecności ciał wolnych.
Kiedy artroskopia jest konieczna?
Artroskopia kolana może być stosowana w leczeniu urazów i zmian przeciążeniowych łąkotek, więzadeł i chrząstki stawu kolanowego.
Zaleca się ją też, jeżeli istnieje potrzeba usunięcia zmian reumatoidalnych, zwyrodnieniowych czy tkanki zapalnej i nowotworowej. Dzięki zabiegowi możliwe jest m.in. rekonstrukcja zerwanego więzadła, chrząstki, usuwanie łąkotki lub jej szycie czy zespolenie z wykorzystaniem implantów.
Przeciwwskazania do artroskopii kolana
Artroskopii kolana nie wykonuje się u Pacjentów, u których możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego i rehabilitacji lub u tych, u których wykonanie zabiegu stanowi zbyt duże ryzyko dla ich zdrowia i życia.
To m.in. osoby otyłe poważnymi obciążeniami kardiologicznymi, hematologicznymi, lub z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, wymagające zastosowania endoprotezy.
Jak wygląda artroskopia kolana?
Zabieg artroskopii stawu kolanowego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym (Pacjent jest przytomny, ale znieczulony „od pasa w dół”).
Lekarz ortopeda, operator wykonuje niewielkie nacięcia, przez które wprowadza kamerę do wnętrza stawu oraz minimalne specjalne narzędzia chirurgiczne. Operacja trwa od pół godziny do dwóch godzin. Wszystkie działania widoczne są na ekranie monitora.
Czy artroskopia kolana jest bezpieczna?
Artroskopia stawu kolanowego jest zabiegiem małoinwazyjnym. W porównaniu do klasycznych operacji zabieg cechuje: mniejsze ryzyko infekcji i mniejsze dolegliwości bólowe po operacji.
Dzięki niewielkiej ingerencji w staw kolanowy, pacjenci mogą szybciej wracać do aktywności fizycznej. Mimo niskiego ryzyka, powikłania mogą się zdarzać – najczęściej jest to ból, krwawienie wynikające z uszkodzeń naczyń krwionośnych, przewlekłe wysięki, krwiaki wewnątrzstawowe czy infekcja operowanego miejsca.
Gdzie wykonać artroskopię kolana na Śląsku?
Zabieg artroskopii stawu kolanowego można wykonać na Śląsku w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich. Wizytę kwalifikacyjną odbywa się w Poradni Leczenia Urazów i Schorzeń Kolana.