Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem.
Prostata, czyli podobny kształtem do kasztana gruczoł zwany gruczołem sterczowym lub sterczem, jest bardzo ważny w układzie moczowo-płciowym każdego mężczyzny. Odpowiada za produkcję płynu wchodzącego w skład spermy, transportującego i odżywiającego plemniki, a praca mięśni, które go otaczają, powoduje uwalnianie ejakulatu.
Regularne badanie tego gruczołu może uchronić mężczyznę od poważnych problemów zdrowotnych.
Problemy zdrowotne związane z prostatą
Prostata znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodu moczowego, dlatego jej przerost powoduje komplikacje podczas oddawania moczu. Problemy tego rodzaju są zatem pierwszym sygnałem o konieczności wizyty u lekarza urologa. Powodem dolegliwości z oddawaniem moczu jest ucisk powiększonego gruczołu krokowego na cewkę moczową. O wiele poważniejszym problemem jest rak prostaty, który jest pierwszym, najczęściej wykrywanym u mężczyzn nowotworem. Często jego długoletni przebieg jest bezobjawowy, dlatego tak ważne jest regularne badanie stercza.
Przede wszystkim profilaktyka
Każdy, odpowiedzialny mężczyzna, powyżej 45 roku życia powinien poddawać się regularnemu badaniu prostaty, minimum raz w roku. Jednym z rodzajów badania jest biopsja, zalecana w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej gruczołu krokowego. Lekarz prowadzący, który podczas rutynowego badania, lub na podstawie innych przesłanek stwierdzi ryzyko wystąpienia nowotworu, powinien dokładnie omówić okoliczności tej metody diagnostycznej.
Zalety biopsji
Jest wiele zalet tego rodzaju badania. Jest ono o wiele skuteczniejsze od testu PSA. Biopsję przeprowadza się z wykorzystaniem ultrasonografu – USG.
Próbki pobrane podczas badania są przesyłane do laboratorium i sprawdzane pod kątem obecności komórek nowotworowych. Sam obraz z ultrasonografu nie może być używany do wizualizacji ewentualnych zmian, ale zaawansowane, wieloparametryczne obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego będzie ważnym uzupełnieniem wykonywanej biopsji.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia biopsji prostaty?
Biopsja jest badaniem w diagnostyce onkologicznej, dlatego czynnikami świadczącymi o konieczności jej przeprowadzenia są:
Przygotowanie pacjenta do badania
Biopsja nie wymaga szczególnych przygotowań. Po stronie pacjenta leży tylko zażycie antybiotyku przez kilka dni poprzedzających zabieg i również w jego dniu.
Dotyczy to wyłącznie biopsji przezodbytniczej, ponieważ badanie przezkroczowe nie wymaga tego rodzaju terapii. Przed planowanym badaniem pacjent zobligowany jest do poinformowania lekarza o następujących czynnikach:
Po wykonanym badaniu możliwe są ustępujące samoistnie skutki uboczne w postaci widocznej krwi w moczu, nasieniu i stolcu. Stan ten wymaga interwencji lekarskiej, w wypadku obfitego krwawienia i utrzymującej się wysokiej gorączki.
Jak przebiega badanie przezodbytnicze?
Biopsja przezodbytnicza jest najczęściej stosowanym badaniem mającym na celu wykrycie zmian nowotworowych gruczołu krokowego. Pacjent podczas zabiegu kładzie się na boku z nogami zgiętymi w kolanach i skierowanymi w kierunku klatki piersiowej.
Badanie polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta wąskiej i podłużnej głowicy aparatu ultrasonograficznego. Na ekranie lekarz ocenia obraz struktury gruczołu, po czym poprzez kanał biopsyjny w głowicy wprowadza igłę do pobrania próbki histopatologicznej.
Materiał pobierany jest z kilkunastu różnych obszarów, których zmieniony chorobowo obraz rozpoznano podczas towarzyszącemu biopsji badaniu USG. Ze względu na intymny charakter badania powodujący dyskomfort psychiczny u pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe, a dobry urolog przeprowadzający biopsję zachowa maksimum delikatności.
Jak przebiega badanie przezkroczowe?
Biopsja przezkroczowa polega na nakłuciu skóry krocza pacjenta. Metoda ta pozwala na pobranie większej ilości wycinków, również z miejsc trudno dostępnych w badaniu przezodbytniczym. Zmniejsza się również ryzyko infekcji. Badany obszar zostaje zwykle określony na drodze obrazowania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (biopsja celowana). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.