Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Mateusz Adamkiewicz, urolog specjalizujący się m.in. w laserowych operacjach gruczołu krokowego oraz w mikrochirurgicznych operacjach żylaków powrózka.

Laserowa enukleacja prostaty HoLEP jest minimalnie inwazyjną operacją łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Wraz ze wzrostem objętości, prostata może uciskać na cewkę moczową, powodując zmniejszenie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększoną częstotliwość, częstą i naglącą potrzebę oddawania moczu, a czasem niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza. Prowadzi to do schorzenia jakim jest łagodny przerost gruczołu krokowego – dotykający co drugiego mężczyzny powyżej 50 roku życia.

Prostata – czym jest i do czego służy?

Gruczoł krokowy, bo tak inaczej można nazwać prostatę, wchodzi w skład układu płciowego. Umiejscowiona jest pod pęcherzem moczowym i otacza tylny odcinek cewki moczowej. Prostata wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz gruczołami opuszkowo-cewkowymi bierze udział w produkcji nasienia.

HoLEP – Holmowa Laserowa Enukleacja Prostaty

HoLEP został opracowany w latach 90, jako bardziej skuteczna operacja niedrożności dróg moczowych spowodowaną BPH, w porównaniu z innymi opcjami chirurgicznymi, takimi jak TURP i przezcewkowa resekcja prostaty.

Laser holmowy działa efektem fotomechanicznym, czyli wytwarza bąbelki powietrza, które podczas implozycji odseparowują tkankę gruczolaka od warstwy wewnętrznej torebki oraz służą do usuwania złogów układu moczowego.

Laser holmowy dużej mocy jest z powodzeniem stosowany w leczeniu kamicy całego układu moczowego. Laser holmowy posiada najwyższy stopień referencyjności wg. Europejskiego Stowarzyszenia Urologów (European Association of Urology).

Najnowsze wytyczne z 2019 jasno określają przewagę lasera holmowego nad TURP. Poniżej stopień referencyjności oraz rekomendacje dla lasera holmowego. Stopień referencyjności 1a to maksymalna ocena jaką może uzyskać metoda.

Streszczenie sprawy Ocena
Laserowe wyłuszczanie gruczołu krokowego za pomocą HoLEP wykazuje wyższą hemostazę i bezpieczeństwo śródoperacyjne w porównaniu z TURP i OP. Parametry okołooperacyjne, takie jak czas cewnikowania i pobyt w szpitalu przemawiają na korzyść HoLEP. 1a
Laserowe wyłuszczenie gruczołu krokowego za pomocą lasera HoLEP nie wpłynęło negatywnie na erekcję. 1a
Długofalowe rezultaty zabiegu HoLEP porównywalne są z metodą OP. 1a
Streszczenie sprawy Siła
Oferowanie wyłuszczania gruczołu krokowego za pomocą lasera HoLEP mężczyznom z łagodnym przerostem gruczołu krokowego jako alternatywa dla przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego Bardzo rekomendowany

Źródło danych: “Management of Non-Neurogenic Male Lower Urinary Tract Symptoms (LUTS), incl. Benign Prostatic Obstruction (BPO)” – © Europejskie Towarzystwo Urologiczne 2019, https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-the-Management-of-Non-Neurogenic-Male-LUTS-2019.pdf

Wskazania do zabiegu

Laserowa operacja prostaty będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku zmagania się z przerostem gruczołu krokowego. Wskazaniem do HoLEP są również powracające infekcje układu moczowego oraz kamica. Ponadto, zabiegowi mogą poddać się również pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwkrzepliwe i z tego powodu nie mogą przejść resekcji przezcwkowej prostaty.

Przebieg zabiegu

  • Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu
  • Następnie do cewki moczowej pacjenta wprowadzany jest endoskop (resektoskop laserowy). Umożliwia on ciągłą kontrolę wizualną oraz pozwala na wprowadzenie włókna laserowego
  • Za pomocą włókna laserowego urolog nacina i wyłuszcza (enukleuje) gruczolaka od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego
  • W kolejnym kroku usunięta tkanka jest rozdrabniana i usuwana przy pomocy morcelatora endoskopowego.

Warto również zaznaczyć, że dzięki metodzie HoLEP możliwe jest usunięcie całego zmienionego fragmentu gruczołu przy jednoczesnym zachowaniu usuniętej tkanki. Pozwala to na jej ocenę histopatologiczn w laboratorium – jest to niezwykle istotne między innymi w diagnostyce raka prostaty.

Zalety metody HoLEP

Zabiegi z wykorzystaniem tej metody mają wiele zalet, a są one następujące:

  • minimalne ryzyko krwawienia po operacji prostaty
  • wysoka skuteczność
  • możliwość leczenia bardzo dużych gruczolaków
  • krótki czas rekonwalescencji – pacjent zazwyczaj na drugi dzień jest wypisywany do dalszego leczenia w domu.

Wiele pacjentów z pewnością zastanawia się, czy taki zabieg wpływa na aktywność seksualną. Jeśli pacjent nie cierpiał wcześniej na zaburzenia erekcji, powinna ona wyglądać tak samo. Do aktywności seksualnej powrócić można po około 3 tygodniach od zabiegu. Całkowita sprawność wraca po 3 miesiącach.

Przygotowanie do zabiegu

W celu kwalifikacji do laserowej operacji prostaty niezbędna jest wizyta u urologa. Konieczne jest również dostarczenie następujących badań:

  • USG z oceną zalegania po mikcji
  • TRUS lub rezonans magnetyczny
  • aktualne oznaczenie PSA oraz uroflowmetrii.

Ponadto należy posiadać również szereg aktualnych badań, które niezbędne będą podczas konsultacji anestezjologicznej. Określa je lekarz, ale najczęściej są to:

  • morfologia
  • INR
  • APTT
  • glukoza
  • elektrolity (sód i potas)
  • mocznik
  • kreatynina

  • grupa krwi
  • ogólne badanie moczu
  • posiew moczu.

Warto również dodać, że nierzadko podczas kwalifikującej wizyty przeprowadza się USG przezodbytnicze oraz badanie per rectum w celu precyzyjnej oceny wielkości gruczołu krokowego.

Hospitalizacja po zabiegu HoLEP

Enukleacja prostaty metodą HoLEP jest zabiegiem małoinwazyjnym, dlatego rekonwalescencja przebiega stosunkowo szybko. Pacjent zostaje na noc w szpitalu na obserwacji, ale najczęściej następnego dnia, po zdjęciu cewnika i konsultacji urologicznej może wracać do domu.

Zabieg nie wpływa na aktywność seksualną. Jeżeli przed zabiegiem nie występowały problemy z zaburzeniem erekcji, po enukleacji nic się nie zmieni. Po 3-4 tygodniach od zabiegu można powrócić do aktywności seksualnej.

Enukleacja prostaty metodą HoLEP – gdzie wykonam?

Zabiegi enukleacji prostaty metodą HoLEP na Śląsku wykonujemy w Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich.

Nasi specjaliści

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami

O nas

Centrum Medyczne Gabos to wielospecjalistyczna placówka medyczna, w której dbamy, aby zapewnić Pacjentom wysoki komfort i jakość leczenia.

Centrum Medyczne Gabos to wielospecjalistyczna placówka medyczna, w której dbamy, aby zapewnić Pacjentom wysoki komfort i jakość leczenia.

Dziękujemy za wysłanie wiadomości. Skontaktujemy się z Państwem najszybciej jak to możliwe.
Błąd wysłania formularza, spróbuj później.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Skontaktuj się!

Centrum Medyczne Gabos sp. z o. o.
Inwalidów Wojennych 79,
Piekary Śląskie

* Pole wymagane