Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. Konsultacji merytorycznych udzielił dr hab. n. med. Marek Olakowski.
Co to jest kolonoskopia i po co się ją wykonuje?
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego. Za pomocą kolonoskopu (elastycznej rurki z kamerą i źródłem światła) lekarz sprawdza od wewnątrz jelito grube.
Dzięki temu możliwe jest wykrycie i usunięcie ewentualnych zmian (polipy) w tych obszarach lub pobranie materiału do dalszych badań histopatologicznych.
Wskazania do kolonoskopii
Kolonoskopię można wykonać bez skierowania. Może ją zlecić również lekarz (zazwyczaj internista, chirurg czy gastroenterolog) w trakcie konsultacji medycznej. Badanie jest niezbędne do potwierdzenia diagnozy m.in. w przypadku chorób jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna czy niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Badanie też może pomóc w ustaleniu źródła krwawień z dolnego odcinka układu pokarmowego, przyczyn zmiany rytmu wypróżnień lub żylaków odbytu.
Kolonoskopia powinna być traktowana jako badanie profilaktyczne pozwalające wykryć we wczesnej fazie wiele chorób w tym raka jelita grubego. Po 40 roku życia powinni ją wykonywać szczególnie mężczyźni. Nawet raz w roku, najrzadziej raz na dwa lata.
Wczesne wykrycie raka daje duże szanse wyleczenia choroby.
Kolonoskopia – przeciwwskazania
Chociaż kolonoskopia jest bezpiecznym badaniem i w niewielkim stopniu obciąża chorego, to nie może być przeprowadzana w takich sytuacjach jak:
Mogą zaistnieć inne powody wykluczające możliwość wykonania badania, które ocenia lekarz w trakcie konsultacji przed badaniem.
Kolonoskopia – jak się przygotować do badania?
Badanie kolonoskopii wymaga odpowiedniego przygotowania:
Najważniejsze jest oczyszczenie jelita z resztek strawionego jedzenia. Przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną. Mniej więcej 3 dni przed kolonoskopią należy wykluczyć z diety pokarmy zawierające pestki, ziarna zbóż albo zmieniające kolor śluzówki (jak np. buraki).
Dzień przed zabiegiem warto wprowadzić dietę lekkostrawną. I należy dużo pić (ważne, żeby to były napoje niegazowane) aby upłynnić zalegające treści.
W celu prawidłowego oczyszczenia jelit należy przyjąć zgodnie ze schematem w ulotce lek oczyszczający, który przepisuje lekarz na receptę (może to wykonać lekarz kierujący na badania lub lekarz pierwszego kontaktu).
Ważne jest żeby nie przyjmować żadnych napojów na minimum 2 godziny (lub 4, jeżeli badanie jest w znieczuleniu) przed wyznaczoną godziną badania.
Pacjentom zapisanym na badanie w Centrum Medycznym Gabos zostaje wysyłana szczegółowa instrukcja przygotowania do badania.
Nieprawidłowe przygotowanie do badania może powodować konieczność powtórzenia badania.
Jak wygląda kolnoskopia?
W gabinecie w trakcie badania jest najczęściej lekarz oraz asystująca pielęgniarka zabiegowa.
Pacjent układa się na leżance na lewym boku z podciągniętymi kolanami do body. Pozycja może ulec zmianie, jeżeli zajdzie potrzeba lepszego uwidocznienia jelit.
Lekarz najpierw ogląda okolicę odbytu sprawdzając, czy nie ma tam niepokojących zmian, następnie smaruje odbyt lekiem znieczulającym i wprowadza kolonoskop. Kawałek po kawałku lekarz ocenia prawidłowość jelit. W razie potrzeby pobiera wycinek do dalszych badań lub usuwa drobne polipy.
Lekarz informuje pacjenta o wynikach badania, przekazuje dalsze zalecenia i wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Pacjent otrzymuje też wyniki na piśmie. Jeżeli pobrano wycinki do badań histopatologicznych, są one wysyłane do laboratorium a ich wyniki są dostępne po kilku dniach.
Czy kolonoskopia boli?
Kolonoskopia jest badaniem, które może powodować duży dyskomfort. Uczucie bolesności można zmniejszyć do minimum dzięki skorzystaniu ze znieczulenia ogólnego pod opieką anestezjologa.
Ile kosztuje kolonoskopia?
Wszystkie ceny badań, znieczulenia oraz pobieranych wyników znajdziesz tutaj: Badania endoskopowe
Ile trwa kolonoskopia?
Kolonoskopia trwa od około 15-45 minut.
Co po kolonoskopii?
Po badaniu kolonoskopii nie ma specjalnych zaleceń poza obserwacją. Może występować uczucie wzdęcia, a także pojawić się biegunka utrzymująca się do kilku dni.
Jest to efekt podrażnienia jelita i warto zażyć lek na zatrzymanie biegunki oraz uzupełniać płyny.
Jeżeli występujące objawy nasilają się, nie ustępują lub pojawiają się inne jak: silny ból brzucha, problemy z wypróżnianiem, krew w stolcu czy gorączka, należy skonsultować się ponownie z lekarzem.