Masaże relaksacyjne i lecznicze

Gastro- i kolonoskopia

Biopsja tarczycy

Strefa wiedzy

Biopsja tarczycy to badanie wykorzystywane w diagnozowaniu guzków w tym organie. Pobrane próbki wysyłane są do laboratorium do analizy histopatologicznej, co daje informację czy zmiany mają charakter nowotworowy.

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące biopsji cienkoigłowej tarczycy:
Kiedy wykonać biopsję tarczycy?
Jak się przygotować do biopsji tarczycy?
Jak wygląda biopsja tarczycy?
Wyniki biopsji tarczycy
Ile kosztuje biopsja tarczycy?
Gdzie wykonam biopsję tarczycy?
Chcę wiedzieć więcej na temat biopsji

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Kiedy wykonać biopsję tarczycy?

Biopsję tarczycy zleca lekarz (najczęściej endokryonolog), który we wcześniejszych badaniach – badaniu palapacyjnym lub USG tarczycy wykrył jakieś niepokojące zmiany w tym narządzie.
Badanie pozwala w dużym stopniu rozpoznać różne odmiany raka (raka brodawkowatego, rdzeniastego, antyplastycznego), chłoniaka, guzki hiperplastyczne i koloidowe, torbiele tarczycy i zapalenie tarczycy.

Przygotowanie do biopsji tarczycy

Jak się przygotować do biopsji tarczycy?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy odsłonić szyję (także zdjąć z niej biżuterię) oraz pozbyć się ozdób z włosów.
Najważniejsze, żeby biopsja była poprzedzona innymi badaniami diagnostycznymi, potwierdzającymi zasadność jej wykonania. Biopsję zawsze zleca lekarz.
Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu jest m.in. kaszel czy zaburzenie krzepnięcia krwi, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i dolegliwościach.

Opis biopsji cenkoigłowej tarczycy

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Biopsja tarczycy jest badaniem szybkim i praktycznie bezbolesnym. Jedyny ból, jakie odczuwa pacjent to ukłucie przy wkłuciu igły. Badanie polega na pobraniu materiału biologicznego za pomocą strzykawki ze zmian w tarczycy.
Pacjent leży z odchyloną głową do tyłu, a lekarz pobiera próbki poprzez cienką igłę. Miejsce wkłucia ocenia precyzyjnie dzięki podglądowi USG.
Trwa ok. 5-15 minut i nie wymaga podania znieczulenia. Po zabiegu miejsce wkłucia uciska się przez kilka minut gazikiem – podobnie jak po pobraniu krwi.

Interpretacja wyników badania

Wyniki biopsji tarczycy

Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium w celu dokładnego przebadania. Wyniki dostępne są po około 2 tygodniach. Ich interpretację wykonuje lekarz, który na ich podstawie zaproponuje dalszy plan leczenia lub jeżeli to konieczne – kolejne badania diagnostyczne.

Cena biopsji cienkoigłowej

Ile kosztuje biopsja tarczycy?

Biopsja cienkoigłowa tarczycy to bardzo ważny element we wczesnym wykrywaniu zmian tarczycy. Im szybciej podjęte jest leczenie, tym może być skuteczniejsze. Cena biopsji tarczycy wynosi 300 zł.

Biopsja cienkoigłowa Śląsk

Gdzie na Śląsku wykonam biopsję tarczycy?

Biopsja tarczycy nie wymaga wizyty w szpitalu. W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich wykonujemy biopsję cienkoigłową tarczycy w Poradni Endokrynologicznej.

W razie potrzeby wykonania tego typu diagnostyki, prosimy o umówienie wizyty telefonicznie pod numerem:

+48 32 390 36 00

  Masz pytania? Napisz do nas!

  Jeżeli chcesz otrzymywać na bieżąco informacje o promocjach i wydarzeniach w Centrum Medycznym Gabos, a także wskazówki, jak dbać o swoje zdrowie - zaznacz również poniższą zgodę (jest nieobowiązkowa).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Centrum Medyczne Gabos Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).


  Zobacz naszych lekarzy

  Zobacz

  Zobacz nasz nowoczesny gabinet

  Zobacz
  Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600