Bóle fantomowe to zjawiska polegające na odczuwaniu doznań w nieobecnej części ciała.
Amputacja to zabieg, który polega na usunięciu narządu w całości lub jego fragmentu. W wielu przypadkach ratuje życie pacjenta, może być jednak także przyczyną bólu fantomowego. Są to zjawiska polegające na odczuwaniu doznań w nieobecnej części ciała. Jak więc zwalczać bóle fantomowe i czy można się ich całkowicie pozbyć? Odpowiadamy w poniższym wpisie.
Bóle fantomowe – czym dokładnie są?
Bóle fantomowe po amputacji kończyny to bóle odczuwane w nieobecnej części ciała. Pod kątem fizjologicznym, ten rodzaj bólu określany jest jako neuropatyczny. Oznacza to, że najczęściej dotyczy uszkodzenia lub dysfunkcji nerwów. U niektórych osób bóle fantomowe utrzymują się do kilku tygodni po zabiegu, u innych z kolei występują przez wiele lat. Zdarza się również, że ból po amputacji kończyny dolnej lub innej części ciała początkowo ustępuję, a za jakiś czas ponownie daje o sobie znać.
Ataki bólu fantomowego
W większości przypadków, bóle fantomowe nie są odczuwalne przez cały czas. Nasilenie bólu następuje zazwyczaj wieczorem oraz w nocy. Co więcej, ataki bólu fantomowego mogą pojawiać się również w przypadku podrażnienia miejsca po amputowanej kończynie, a także pod wpływem stresu, złego samopoczucia czy depresji.
Warto także zaznaczyć, że w niektórych przypadkach występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się bólu fantomowego, między innymi:
Należy również dodać, że kończyna fantomowa może boleć bardziej pod wpływem czynników takich jak zmęczenie, brak snu czy silne emocje.
Jak zwalczać bóle fantomowe?
Ze względu na to, że bóle fantomowe są dolegliwością niezwykle złożoną i wieloprzyczynową, leczenie tej dolegliwości jest niestety bardzo skomplikowanym procesem. Strategia leczenia powinna więc być zaplanowana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Największą skuteczność w leczeniu bóli fantomowych wykazują koanalgetyki, szczególnie leki z grupy leków przeciwpadaczkowych). Mają one opóźniony początek działania, pierwsze efekty stosowania można więc zaobserwować dopiero po kilku dniach. W związku z tym, leczenie nimi warto zacząć już w okresie przedoperacyjnym – szczególnie, jeśli ryzyko wystąpienia bólu fantomowego jest szczególnie wysokie.
Innym środkiem w leczeniu bólu fantomowego są silne leki przeciwbólowe, czyli opioidy. Oprócz tego stosuje się również kalcytoninę, a w ostateczności środku znieczulenia miejscowego, które podawane są dożylnie.
Jeśli chodzi o niefarmakologiczne metody leczenia bóli fantomowych, możemy wyróżnić:
Jeśli zmagasz się z bólami fantomowymi warto skonsultować się ze specjalistą. W Piekarach Śląskich możesz skorzystać z konsultacji lekarskich w Poradni Leczenia Bólu. Więcej informacji i rejestracja: 32 390 36 00.
Udostępnij artykuł: