Peeling chemiczny - Centrum Medyczne Gabos
Peeling chemiczny - Centrum Medyczne Gabos

Peeling chemiczny, zwany inaczej chemabrazją, polega na zastosowaniu konkretnej mieszanki substancji chemicznych w celu usunięcia martwego naskórka. Pozwala on na uzyskanie odżywionej skóry, jest pomocny także w celu usuwania przebarwień oraz blizn.

Jak działa i jakie daje efekty? Odpowiedź znajdziemy poniżej.

Dla kogo peeling chemiczny?

Zabieg ten jest szczególnie polecany dla osób zmagających się z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami potrądzikowymi. To dlatego, że używane podczas stosowania peelingu chemicznego substancje mają właściwości osuszające, zmniejszają nadmierne wydzielanie sebum oraz zwężają pory. Zabieg ten może być pomocny również przy redukcji płytkich zmarszczek.

Warto także dodać, że peeling chemiczny najczęściej wykonuje się na twarzy, można jednak także stosować go na szyję, dekolt, plecy, ramiona czy dłonie.

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia dematologiczna

Rodzaje peelingu chemicznego

Zabieg ten podzielić można na 3 rodzaje:

  • peeling powierzchniowy – usuwany jest naskórek w celu likwidacji niewielkich zmarszczek, usunięcia trądziku oraz małych przebarwień

  • peeling średnio głęboki – polega na oczyszczeniu naskórka i skóry właściwej, dzięki czemu zmniejszają się głębokie zmarszczki, blizny na skórze oraz poważniejsze przebarwienia

  • peeling głęboki – działa tak jak peeling średnio głęboki, jednak do jego wykonania używa się silniejszych roztworów chemicznych; jego wykonanie najczęściej zaleca lekarz w przypadku bardzo głębokich blizn i uszkodzeń skóry.

Czy zabieg boli?

Z reguły zabieg peelingu chemicznego raczej nie jest bolesny. Należy jednak zaznaczyć, że intensywne peelingi kwasami mogą powodować tkliwość, uczucie napięcia i zaczerwienienie – objawy te ustępują jednak po kilku dniach. Odczuwanie bólu zależy również od indywidualnej wrażliwości pacjenta na ból.

Przebieg peelingu chemicznego

Na wstępie należy zaznaczyć, że na sześć tygodni przed przystąpieniem do zabiegu należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz zażywania leków z kwasem acetylosalicylowym ze względu na jego wpływ na rozrzedzanie krwi.

Rodzaj kwasu, którego specjalista użyje do przeprowadzenia zabiegu uzależniony jest w każdym przypadku od indywidualnych potrzeb skóry pacjenta. Sam zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia twarzy wskazanym do tego specjalnym preparatem. Kolejny krok to nałożenie na miejsce zabiegowe odpowiedniego peelingu. Następnie, po upływie odpowiedniego czasu preparat jest neutralizowany przy zastosowaniu substancji o zasadowym pH. Skóra jest również tonizowana oraz nawilżana odpowiednimi preparatami.

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu peelingu chemicznego należy przestrzegać następujących zaleceń:

  • unikać opalania skóry przez 4 tygodnie od zabiegu

  • nie stosować kremów z zawartością AHA przez 2 tygodnie

  • stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym (min. 30 SPF)

  • pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry.

Udostępnij artykuł:

Potrzebujesz konsultacji?

Tu znajdziesz pomoc:

Poradnia dermatologiczna

Nasi specjaliści

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami