Laboratorium-punkt pobrań

Testy COVID

Rozbijanie kamieni nerkowych

Strefa wiedzy

Statystyki wskazują, że przeciętnie ta choroba występuje u 5-7 proc. populacji. Najczęściej dotyka mężczyzn w przedziale wiekowym 30-40. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą zmagać się z tym problemem – szczyt zachorowań u pań przypada na 50-65 lat. Mowa o kamicy nerkowej, dolegliwości pojawiającej się głównie w krajach wysokorozwiniętych.

W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak powstają kamienie nerkowe. Sprawdź, jak leczymy kamicę w Centrum Medycznym Gabos.

Jak powstają kamienie nerkowe?

Kiedy w nerkach i drogach moczowych pojawiają się nierozpuszczalne, twarde złogi wtedy mówimy o powstaniu kamicy nerkowej. W sporej ilości przypadków kamienie są wielkości piasku, które w łatwy i co najważniejsze bezbolesny sposób mogą zostać wydalone z moczem. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kamienie nie zostają samoistnie usunięte, a na nich zaczynają się krystalizować kolejne warstwy. Efektem jest farmakologiczne leczenie, a w niektórych przypadkach nawet operacja.

Kamica nerkowa praktycznie nigdy nie powstaje z jednego powodu – przeważnie jest wynikiem wielu przyczyn, które się na siebie nakładają. Warto tutaj dodać, że w nerkach mogą wytworzyć się różnego typu kamienie, różniące się od siebie budulcem – w każdym przypadku może być to inny związek, np. związek wapnia, kwasu moczowego czy fosforanów. Najprościej i najogólniej mówiąc, kamienie nerkowe powstają w momencie, w którym stężenie danego składnika w moczu przekracza normę.

Objawy

Jak już wcześniej wspominaliśmy, drobne złogi – czyli tak zwany piasek nerkowy – zostają wypłukane z nerek wraz z moczem, dlatego też w takich przypadkach kamica jest bezobjawowa. O ich obecności pacjent dowiaduje się przypadkowo, gdy robi badanie moczu, najczęściej z zupełnie innego powodu.

Kiedy złogi przybierają większe rozmiary i przestają się samoistnie usuwać, wtedy może pojawić się kolka nerkowa. To silny, ostry ból w okolicach lędźwi, który promieniuje ku dołowi – w kierunku pęcherza, cewki oraz zewnętrznej powierzchni uda. W większości przypadków jest to najczęstszy przejaw choroby, który nagle się pojawia. Pamiętaj, że sam ból nie musi świadczyć o kolce nerkowej. O tym, czy masz atak kamicy, powinien zadecydować lekarz.

Objawy kamicy nerkowej:

  • Kolka nerkowa.
  • Nudności, wymioty lub wzdęcia – te trzy symptomy bardzo często występują wraz z kolką nerkową.
  • Krwiomocz- może pojawić się w przypadkach, w których kamień uszkodził błonę śluzową dróg moczowych.
  • Gorączka – to objaw zakażenia dróg moczowych. Niestety, kamica sprzyja pojawieniu się zakażeń, dlatego też gorączka jest dość częstym symptomem.

Metody leczenia kamieni

Nie ma jednego sposobu leczenia kamicy nerkowej – w zależności od wyników przeprowadzonego wywiadu oraz badań lekarz wybiera najodpowiedniejszą metodę. W poradni urologicznej Centrum Medycznego Gabos najczęściej usuwamy kamienie, wykorzystując:

  • URS za pomocą sztywnego lub giętkiego endoskopu,
  • Cewnik DJ.

Ureterorenoskopia (URS) to metoda wykorzystująca niewielki endoskop (rodzaj wziernika z własnym źródłem światła oraz kamerą, która rejestruje i przekazuje obraz na połączony z nią monitor). Lekarz, po wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego, wprowadza wziernik do wnętrza pęcherza moczowego poprzez cewkę moczową, by następnie wyciągnąć kamienie przy pomocy specjalnego „koszyczka”.

Cewnik moczowodowy DJ (skrót od angielskiego double J, czyli podwójnego J) to cienka rurka wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego, której końce są w kształcie litery J. Wprowadza się ją do moczowodu, by zapewnić pacjentowi swobodny spływ moczu z nerki do pęcherza moczowego. Najczęściej zakłada się cewnik, gdy pacjent ma kolkę nerkową, która nie ustępuje, mimo podawanych leków farmakologicznych.

Zobacz naszych lekarzy

Zobacz

Zobacz nasz nowoczesny gabinet

Zobacz
Telefon do CM Gabos +48 32 39 03 600