Strona główna >>> Terapia rodzinna – na czym polega?

Terapia rodzinna – na czym polega?

terapia

Konflikty oraz problemy zdarzają się w większości rodzin. W większości przypadków rodzina poradzi sobie z nimi sama, jednak zdarza się, że potrzebować ona będzie pomocy specjalisty. Terapia dla rodzin pomoże zarówno w rozwiązaniu bieżących problemów, jak i w odbudowaniu więzi między członkami. Jednak jak wygląda takie spotkanie? Wyjaśniamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest terapia rodzinna?

Terapia dla rodzin jest formą pomocy psychologicznej, która służy wspieraniu rodziców zmagających się z problemami wychowawczymi, sposobów rozwiązywania konfliktów czy też próbą ustabilizowania sytuacji, gdy któryś z członków rodziny cierpi na zaburzenia psychiczne. Do gabinetów psychoterapeutów często zgłaszają się również rodziny, które przeżyły zdarzenia takie jak:

  • śmierć członka rodziny,
  • groźny wypadek,
  • separację.

Terapia rodzinna jest rozwiązaniem, które pozwala zarówno dorosłym, jak i dzieciom uporać się ze swoimi lękami i jednocześnie zbudować trwałą relację pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.

Jak wygląda spotkanie?

Pierwsza sesja terapii jest zwykle dość trudną i stresującą sytuacją dla zgłaszającej się do specjalisty rodziny. Podczas takiego spotkania każdy członek rodziny powinien się wypowiedzieć. Terapeuta zazwyczaj oczekuje określenia relacji w rodzinie, opisanie pojawiąjących się problemów w środowisku rodzinnym i ustalenie, co za nie odpowiada.

Warto zaznaczyć, że terapeuta rodzinny jest zawsze całkowicie bezstronny – nie faworyzuje, ani nie obwinia żadnego z członków rodziny. Jednym z założeń terapii dla rodzin jest cyrkularność, czyli to, że zachowania każdej osoby mają wpływ na zachowania pozostałych członków. Dzięki takiemu założeniu specjalista może analizować różne zachowania, a następnie wskazać potencjalne źródło negatywnych emocji czy innych problemów, z którymi zmaga się rodzina.

Terapia dla rodzin – efekty

W terapii rodzinnej nie powinniśmy spodziewać się natychmiastowych efektów. Jest to proces, w trakcie którego mogą wydarzyć się zupełnie nieoczekiwane sytuacje. Jeżeli mamy do czynienia z mało złożonym problemem, może okazać się, że wystarczy tylko kilka spotkań. Jeśli jednak problem w rodzinie jest bardziej złożony terapia może trwać nieco dłużej. Jeśli jednak chodzi o efekty, mogą to być między innymi:

  • większa wrażliwość dziecka na odczucia i problemy innych członków rodziny,
  • zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców oraz większa świadomość potrzeb fizycznych i emocjonalnych dziecka,
  • lepsze zrozumienie motywów postępowania swojego i swoich bliskich,
  • poprawa komunikacji w rodzinie.

Należy jednak pamiętać, że głównym efektem, który rodzinna powinna chcieć osiągnąć po skorzystaniu z terapii jest rozwiązanie problemu, dla którego w ogóle zdecydowali się na wizytę u psychologa.

. . .

Zobacz naszych
lekarzy

Zobacz
. . .

Zobacz nasz
nowoczesny
gabinet

Zobacz

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco z tym co dzieje się u nas.

Warsztaty dla rodziców i dzieci Szkoła Świadomego Rodzicielstwa Napisz do nas