Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. Konsultacja merytoryczna: Lek. Tomasz Olszewski – ortopeda wyspecjalizowany w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
Co to jest wertebroplastyka kręgosłupa?
Wertebroplastyka należy do nowoczesnych metod leczenia schorzeń kręgosłupa. U części chorych stanowi alternatywę dla klasycznych operacji kręgosłupa i w wielu przypadkach pozwala na poprawę komfortu życia chorego.
Wykorzystuje się ją w leczeniu złamań kompresyjnych kręgosłupa. Przeprowadza się ją podając Pacjentowi tzw. cement kostny, stąd też potoczna nazwa: cementowanie kręgosłupa.
Dzięki zabiegowi wertebroplastyki kręgosłupa możliwe jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych lub ich usunięcie. Jest to zabieg małoinwazyjny więc czas powrotu do aktywności po zabiegu jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji.
Wskazania do wertebroplastyki
Wertebroplastyka kręgosłupa prowadzi do ustabilizowania złamania (lub złamania zagrażającego), dzięki czemu ból pleców zmniejsza się lub całkowicie ustępuje. Jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy pacjenci mają dolegliwości, które nie ustąpiły po leczeniu zachowawczym.
Tę metodę stosuje się m.in. w leczeniu:
Decyzję o możliwości wykonania zabiegu wertebroplastyki podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia chorego i wyników badań (RTG, TK oraz MRI kręgosłupa). W Centrum Medyczny Gabos ma to miejsce w Poradni Schorzeń Kręgosłupa.
Jak wygląda wertebroplastyka kręgosłupa?
Do zabiegu stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe oraz sedację. Pacjent leży w pozycji na brzuchu. Lekarz pod kontrolą monitora RTG wprowadza specjalną igłę do trzonu złamanego kręgu i podaje przez nią cement kostny wzmacniając tym samym dany krąg. Cement podany w formie półpłynnej po kilkunastu minutach twardnieje (zastygnięty twardością przypomina zdrową kość).
Po wszystkim wyjmuje igłę i opatruje miejsce wkłucia.
Zabieg trwa ok. 20 minut i wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia, co znaczy, że w większości przypadków pacjent może opuścić szpital w dniu zabiegu.
Ile kosztuje zabieg wertebroplastyki?
Koszt zabiegu wertebroplastyki zaczyna się od kwoty 8000 zł. Cena zależy od liczby procedur do wykonania. O ostatecznej cenie decyduje lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Pacjent może skorzystać z płatności ratalnych poprzez portal MediRaty.
W cenie zabiegu znajduje się:
Możesz również skorzystać z płatności ratalnych:
Wertebroplastyka- jakie ma korzyści?
Dzięki temu, że wertebroplastyka jest zabiegiem małoinwazyjnym i stosunkowo skutecznym, w wielu przypadkach przynosi szybkie efekty w postaci ustąpienia dolegliwości bólowych. Cement kostny stabilizuje złamany krąg, co znacznie skraca noszenie gorsetu ortopedycznego. W przypadku podejrzenia złamania patologicznego na tle nowotworowym istnieje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego.
Zazwyczaj nie wymaga długiej rekonwalescencji. Niedługo po zabiegu pacjent może wrócić do domu i wykonywać codzienne czynności. Zaleca się unikać podnoszenia ciężarów przez 6 tygodni po operacji, aby umożliwić pełne wygojenie złamania.
Zdecydowanie mniejsza jest blizna pooperacyjna – ok. 2-3 mm, nie dochodzi do uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych. Ze względu na minimalne rozmiary pola operacyjnego niewielkie jest również ryzyko infekcji w obrębie rany pooperacyjnej oraz praktycznie nie występują bóle w okolicy blizny.
Rehabilitacja po wertebroplastyce kręgosłupa
Przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji po zabiegu wertebroplastyki możliwy jest powrót do pełniejszej aktywności po około 4-6 tygodniach. Rehabilitacja kręgosłupa w tym przypadku polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń stabilizujących kręgosłup.
Można wykonać ją m.in. w ramach działania naszej Poradni Rehabilitacyjnej.
Więcej informacji: 32 390 36 00