Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. dr n. med. Mateusz Stolarz – Ortopeda i Traumatolog Ruchu specjalizujący się w leczeniu artroskopii barku i innych schorzeń związanych z kończyną górną.
Artroskopia barku – co to jest?
Artroskopia barku polega na precyzyjnym zbadaniu i leczeniu wnętrza stawu ramiennego w celu ustalenia uszkodzeń i podjęcia dalszych decyzji co do diagnozy.
Wykonuje się go poprzez zrobienie małych nacięć na skórze przez które wprowadzony zostanie endoskop (kamera), który zbada obszar uszkodzenia.
Zabieg artroskopii należy do tzw. zabiegów mało inwazyjnych po których proces dochodzenia do siebie jest znacznie krótszy niż przy bardziej skomplikowanych operacjach z otwartą ingerencją w tkankę.
Kiedy zalecana jest artroskopia barku?
Zabieg przeprowadzany jest w momencie kiedy w okolicach stawu barkowego pojawia się uciążliwy ból bądź ograniczenie ruchu kończyny. Stosowanie tej metody odbywa się w momencie wyczerpania innych możliwości leczenia takich jak: rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne.
Zabieg przeprowadzany jest również po urazie gdy konieczne jest zeszycie uszkodzonego mięśnia, ścięgna lub innych struktur miękkich.
Osobą podejmującą decyzje odnośnie dalszego procesu leczenia jest lekarz Ortopeda, który poprzez zakres działań kieruje pacjenta na odpowiednie do jego stanu leczenie.
Zabieg artroskopii barku wykonuje się w przypadku:
Przebieg artroskopii barku
Pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu, ewentualnie obwodowemu. Rodzaj znieczulenia jakie otrzyma ustala lekarz Anestezjolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz poznaniu historii choroby.
Ważnym aspektem tego zabiegu jest fakt, iż pacjent po artroskopii jest w stanie samodzielnie się poruszać. W tej sytuacji są jednak pewne ograniczenia.
W pierwszej fazie po zabiegu powinniśmy bardzo na siebie uważać i nie narażać się na przeciążenia czy urazy. Zaleca się również unikania środków komunikacji miejskiej i samodzielnego prowadzenia pojazdów.
Zalecenia po zabiegu
Po wykonanej operacji bardzo ważnym elementem jest zastosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Należy zrealizować recepty i przyjmować leki zgodnie z dawkowaniem przepisanym na recepcie. Zostaniemy również poinstruowani jak często i w jaki sposób zmieniać opatrunki. Rękę zwykle trzeba trzymać w temblaku lub specjalnej ortezie.
Bardzo ważnym elementem po zabiegu artroskopii barku jest rehabilitacja. To w głównej mierze dzięki sumiennym ćwiczeniom i wskazówkom fizjoterapeuty będziemy osiągać coraz lepsze rezultaty a zakres ruchów zdecydowanie zwiększał się będzie wraz z ćwiczeniami. Ćwiczenia na jakie powinniśmy położyć nacisk to głównie te, które nas wzmocnią i pozwolą na pogłębianie rozciągania. Fizjoterapeuta zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń, które sukcesywnie powtarzane będą skutkowały coraz większą swobodą ruchów. Ćwiczenia należy kontrolować na okresowych wizytach u Fizjoterapeuty.
Czas rekonwalescencji
To w jakim tempie wrócimy do pełnej sprawności uwarunkowane jest indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta, ale zwykle powrót do aktywności zajmuje 3-6 miesięcy.
Gdzie wykonać artroskopię barku?
Zabiegiem artroskopii barku zajmują się m.in. specjaliści ortopedzi i traumatolodzy. W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich przyjmujemy Pacjentów w wyspecjalizowanej w leczeniu kończyny górnej Poradni Chirurgii Ręki. Tutaj też kwalifikujemy Pacjentów do zabiegów operacyjnych wykonywanych w naszym Szpitalu.