Ten opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem. dr n. med. Jan Franiel – Ortopeda i Traumatolog Ruchu specjalizujący się w leczeniu przykurczu Dupuytrena i innych schorzeń związanych z kończyną górną.
Co to jest przykurcz Dupuytrena?
Przykurcz Dupuytrena pojawia się najczęściej pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Występuje 10 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Zabieg uwolnienia przykurczu Dupuytrena jest jedyną stosowaną metodą leczenia tego schorzenia. Dowiedz się więcej na temat choroby i metod jej leczenia.
Jest to schorzenie polegające na bliznowaceniu i włóknieniu powięzi leżącej pod skórą na ręce zwanej rozcięgnem dłoniowym. Może to powodować powstanie guzków i sfałdowania skóry dłoni, a w dalszym etapie doprowadzić do pociągnięcia palców do pozycji zgięcia czyli ich zgięciowego przykurczu, stąd też często stosowana nazwa tej choroby – przykurcz Dupuytrena.
Nazwa choroby pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga, który jako pierwszy opisał tę jednostkę.
Skąd się bierze choroba?
Pod skórą dłoni leży warstwa tkanki zwana powięzią lub rozcięgnem dłoniowym, która uniemożliwia przesuwanie się skóry w czasie chwytu. U niektórych ludzi tkanka ta bliznowacieje pociągając skórę dłoni i palców.
Najczęściej przykurz dotyczy palca serdecznego i małego (IV i V), chociaż wszystkie pozostałe, łącznie z kciukiem, mogą także być objęte procesem chorobowym.
Schorzenie wydaje się być dziedziczne i zwykle rozpoczyna się w wieku dorosłym z nieznanych przyczyn. Zmiany nie są bolesne i mają łagodny charakter, ale przebieg choroby jest nieprzewidywalny, u jednych ogranicza się do wytworzenia guzków skóry, u innych powstaję poważne przykurcze zgięciowe kilku palców znacznie upośledzające funkcję ręki.
Jak leczyć przykurcz Dupuytrena?
Nie są znane metody zapobieganiu przykurczowi i rozwojowi choroby. Próby siłowego pokonania przykurczu (redresje) mogą jedynie przyspieszyć postęp schorzenia. Szynowanie znajduje zastosowanie w okresie pooperacyjnym.
Stosowaną metodą leczenia jest leczenie operacyjne (uwolnienie przykurczu Dupuytrena).
Na czym polega uwolnienie przykurczu Dupuytrena?
Zabieg wymaga uprzedniej konsultacji ze specjalistą chirurgii plastycznej wykonującym otoplastykę (w Centrum Medycznym Gabos – lek. Danuta Pawlik Knapik). Podczas rozmowy z chirurgiem omawiane są oczekiwania pacjenta oraz wyjaśniane są wszelkie wątpliwości dotyczące samego zabiegu.
Pacjent powinien poinformować lekarza o chorobach przewlekłych, na które cierpi, zażywanych lekach i przebytych dotąd zabiegach operacyjnych. Ważne jest również przedstawienie wszelkiej dokumentacji medycznej związanej z wcześniejszymi pobytami w szpitalu (wypisy).
Na bazie zebranych informacji lekarz przedstawi i omówi plan operacji, dobierze metodę korekcji małżowin i sposób znieczulenia.
Pacjent otrzymuje ponadto wszelkie informacje dotyczące przygotowania oraz postępowania po operacji, m.in. zakup powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych, na które pacjent nie ma uczulenia. Lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjnych, których prawidłowe wyniki są niezbędne do wykonania zabiegu.
Jak efekty daje leczenie operacyjne?
Zależy to od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, płci i jego ogólnego stanu zdrowia, a także od współpracy pacjenta z lekarzem w okresie pooperacyjnym.
Większość pacjentów operowanych z powodu choroby Dupuytrena jest przekonana, że dokonała właściwego wyboru poddając się leczeniu operacyjnemu. Przykurcz po operacji zwykle zmniejsza się, a jeżeli operacja nie jest przeprowadzana w zbyt zaawansowanym etapie, to po zabiegu można uzyskać pełny wyrost przykurczonych palców.
Należy zaznaczyć, że leczenie operacyjne nie leczy samej choroby a tylko likwiduje jej następstwa –zaburzający funkcję ręki przykurcz palców. Statycznie jedna trzecia operowanych pacjentów będzie miała w przyszłości podobne problemy-bądź to z powodu pojawienia się choroby w innym miejscu ręki, lub nawrotu zmian w obszarze operowanym.
Postępowanie pooperacyjne
Po zabiegu stosuje się zwykle przez kilka dni unieruchomienie szyną gipsową, co sprzyja gojeniu się rany oraz drenaż rany mający zapobiec powstaniu krwiaka.
Dren usuwa się po jednym lub dwóch dniach. Unieruchomienie po 8 do 10. Po tym czasie usuwa się także szwy i pacjent rozpoczyna samodzielnie i ćwiczenia. Po pełnym zagojeniu rany wskazane może być masaż blizny. Z reguły nie jest niezbędne stosowanie fizykoterapii.
Możliwe powikłania zabiegu
Najczęstszym powikłaniem zabiegu uwolnienia przykurczu Dupuytrena jest powstanie podskórnego krwiaka w okresie pooperacyjnym, który może wymagać usunięcia w warunkach sali operacyjnej.
W wyjątkowo trudnych przypadkach zaawansowanego przykurczu w czasie preparowania zwłókniałej tkanki może dojść do uszkodzenia nerwu palcowego. Natychmiast szyje się nerw, ale przez kilka tygodnie może występować osłabione czucie na palcu.
Niekiedy może dojść do miejscowej martwicy skóry, co przedłuża okres gojenia, może także być konieczne wykonanie przeszczepu skóry.
Krańcowo rzadko może po zabiegu dojść do powstania zespołu algodystroficznego ręki tzw. zespołu Sudecka. Na jego obraz składa się obrzęk, bóle i ograniczenia czynnego ruchu zgięcia palców ze plamistym zanikiem kości ręki w obrazie RTG.
Gdzie leczyć przykurcz Dupuytrena?
Leczeniem takich chorób jak przykurcz Dupuytrena zajmują się m.in. specjaliści ortopedzi i traumatolodzy. W Centrum Medycznym Gabos w Piekarach Śląskich przyjmujemy Pacjentów w wyspecjalizowanej w leczeniu kończyny górnej Poradni Chirurgii Ręki. Tutaj też kwalifikujemy Pacjentów do zabiegów operacyjnych wykonywanych w naszym Centrum Medycznym.