Ponad 30% mężczyzn zmaga się z ginekomastią czyli przerostem piersi. Najczęściej ujawnia się u chłopców w okresie pokwitania (i wtedy może mieć charakter przejściowy) oraz u dojrzałych mężczyzn.
Skąd się bierze ginekomastia
Schorzenie to ma często podłoże genetyczne ale może być też spowodowane zmianami hormonalnymi, otyłością i zażywaniem niektórych leków. W każdym jednak wieku ginekomastia może prowadzić do czegoś więcej niż poważnego dyskomfortu: przerost piersi i sutka znacząco wpływa na zaburzenie proporcji męskiego ciała co często prowadzi do zaniżonej samooceny i wiąże się z unikaniem wielu sytuacji – zarówno społecznych jaki i intymnych.
Skąd się bierze ginekomastia
Schorzenie to ma często podłoże genetyczne ale może być też spowodowane zmianami hormonalnymi, otyłością i zażywaniem niektórych leków. W każdym jednak wieku ginekomastia może prowadzić do czegoś więcej niż poważnego dyskomfortu: przerost piersi i sutka znacząco wpływa na zaburzenie proporcji męskiego ciała co często prowadzi do zaniżonej samooceny i wiąże się z unikaniem wielu sytuacji – zarówno społecznych jaki i intymnych.
Zabieg ginekomastii – kiedy wykonać?
Zabieg ginekomastii polega na usunięciu części gruczołu piersiowego wraz z tkanką tłuszczową. W przypadku borykania się z przerostem piersi warto, po konsultacji z chirurgiem plastycznym, rozważyć jego przeprowadzenie aby znacząco poprawić jakość życia.
Dla kogo?
Korzyści przeprowadzenia zabiegu ginekomastii
Jak wygląda zabieg ginekomastii?
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W przypadku ginekomastii związanej głównie z przerostem tkanki tłuszczowej zabieg polega na odessaniu jej nadmiaru przy użyciu technik liposukcyjnych. Po wykonaniu przez chirurga niewielkich nacięć w dolnej części sutka, wstrzykuje się płyn znieczulający, którego zadaniem jest także powstrzymanie nadmiernego krwawienia oraz doprowadzenie do rozpulchnienia tkanki tłuszczowej. Następnie do powstałych w wyniku nacięć otworów wprowadza się końcówkę podłączoną do pompy próżniowej, za pomocą której odsysa się przeznaczoną do usunięcia tkankę tłuszczową. W większości przypadków konieczne jest również usunięcie części gruczołu piersiowego. W niektórych przypadkach konieczne okazać się może także usunięcie nadmiaru skóry piersi lub korekta wielkości i kształtu brodawki sutkowej.
Przed zabiegiem
Konieczne jest przygotowanie niezbędnych badań (patrz poniżej). Jeżeli palisz, bierzesz aspirynę lub inne leki lekarz będzie chciał dowiedzieć się tego w czasie Waszego spotkania. Równie ważne jest określenie Twoich oczekiwań i porównanie ich do realnie możliwych efektów zabiegu. Na bazie zebranych informacji lekarz zadecyduje o nieprzeprowadzaniu zabiegu lub zaplanuje dalsze postępowanie. W przypadku młodych pacjentów konieczna jest konsultacja endokrynologiczna.
Dzień zabiegu
Przed zabiegiem lekarz zaznaczy na Twojej klatce piersiowej miejsca, z których usuwana będzie tkanka tłuszczowa oraz linie, wzdłuż których wykonane będą nacięcia. Wtedy też będzie okazja aby zadać pytania, które mogły pojawić się u Ciebie w ostatniej chwili oraz wyrazić zgodę na zabieg. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, rzadziej miejscowym i trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. W miejscach nacięć zostaną założone niewielkie szwy, konieczne będzie elastyczne ubranie, którego zadaniem jest ograniczenie opuchlizny a także „sprężenie” pozostałej tkanki do zaplanowanego rozmiaru i kształtu.
Po zabiegu ginekomastii
Po zabiegu
Większość pacjentów po zabiegu ginekomastii opuszcza szpital następnego dnia. Opuchlizna, zasiniaczenie i miejscowy ból to normalne reakcje organizmu, które powinny stopniowo ustępować w ciągu dwóch tygodni po zabiegu. Aby je złagodzić otrzymasz informacje o wykorzystaniu w razie potrzeby środków przeciwbólowych czy antybiotyku. Odpoczynek po operacji trwa zazwyczaj 48 godzin – ważne aby w tym czasie zrezygnować z wysiłku fizycznego, w szczególności z podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Rekonwalescencja
Szwy usuwa się w ciągu siedmiu dni po zabiegu – jeśli polegał on jedynie na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Blizny po miejscach nacięć powinny zagoić się szybko nie pozostawiając widocznych śladów. Ubranie elastyczne należy nosić przez tydzień. Powrót do pracy będzie możliwy po kilku dniach choć pełna sprawność fizyczna zostanie osiągnięta po 2 – 3 tygodniach. Jeśli konieczna okazała się większa interwencja chirurgiczna szwy usunięte zostaną 10-14 dni po zabiegu, a okres rekonwalescencji wydłuży się (z reguły do miesiąca). Powrót do pracy będzie możliwy po około 2 tygodniach.
Jak się przygotować do ginekomastii?
Wymagane badania
Wymagane badania: określenie grupy krwi, morfologia 18 parametrów, podstawowa analiza moczu, poziom OB, APTT i INR jako czynniki krzepnięcia, wydolność nerek (kreatynina), poziom cukru, szczepienie przeciwko WZW typu B, poziom sodu (Na) i potasu (K) jako elektrolity.
Ginekomastia – przeciwwskazania i powikłania
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania to: problemy z krzepnięciem krwi, wady naczyń, ciąża, nieuregulowane cukrzyca lub ciśnienie, ropne zapalenie śluzówek i skóry.
Ewentualne powikłania
Każda interwencja chirurgiczna wiąże się z pewnym ryzykiem i może powodować powikłania i skutki uboczne. Do najczęstszych skutków ubocznych występujących po zabiegu ginekomastii należą infekcje, wysięki i przebarwienia skóry a także przerosty blizn. Często dochodzi do całkowitej lub częściowej utraty czucia w okolicy brodawki sutkowej. Utrata czucia może być przejściowa.
Udostępnij artykuł: